Tarnów

Miasto Tarnów powstało w 1330 r. na podstawie dokumentu wydanego przez kancelarię królewską Władysława Łokietka, który to pozwolił ówczesnemu wojewodzie krakowskiemu ulokować miasto. Jak to bywało w czasach średniowiecza, miasto założono na wzgórzu, które dominowało nad najbliższą okolicą.

Podstawą rozwoju Tarnowa był przebiegający przez miasto szlak handlowy prowadzący z Niemiec na Ruś. Do dziś zachował się średniowieczny układ miasta.

Co warto zwiedzić w Tarnowie?

Tarnów Przewodnik
Wśród atrakcji jakie można spotkać w Tarnowie na uwagę zasługuje przede wszystkim starówka, która zwana jest także „perłą polskiego renesansu”. Jest jednym z najpiękniejszych przykładów renesansowego układu architektonicznego polskich miast. Tarnowski rynek należy do jednych z mniejszych placów miejskich w kraju. Otoczony jest zabytkowymi budynkami – renesansowymi kamieniczkami z podcieniami. Został wpisany na Szlak Renesansu w Małopolsce.

Tarnów Katedra

Katedra w Tarnowie

Najważniejszą świątynią w mieście jest Bazylika Katedralna, w której znaleźć można pierwsze piętrowe pomniki. Pomniki usytuowane są tuż za ołtarzem, mają 13,8 m i są najwyższe w Europie. Są to monumentalne pomniki nagrobne rodu Tarnowskich i Ostrogskich. Tuż obok bazyliki znajduje się najstarsze w Polsce muzeum kościelne – Muzeum Diecezjalne. W muzeum podziwiać można bogatą kolekcję sztuki sakralnej począwszy od średniowiecza; malarstwo, rzeźbę, szaty liturgiczne, inkunabuły, dokumenty, jak również sztukę ludową, w tym kolekcje malarstwa ludowego na szkle. Wśród eksponatów Muzeum Diecezjalnego można znaleźć także trzy ołtarze tryptykowe pochodzące z wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO kościółka św. Leonarda w Lipnicy Murowanej.

W Tarnowie można ponadto odwiedzić trzy gotyckie drewniane kościółki:

  • kościół p.w. Matki Bożej Szkaplerznej, popularnie zwany także „kościółkiem na Burku”,
  • kościółek p.w. św. Trójcy „na Terlikówce” z 1527 r.
  • oraz stojący na Górze św. Marcina – kościół p.w. św. Marcina z XV w.
  • Wszystkie te obiekty leżą na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.

W mieście znajdziemy również najsłynniejsze polskie Muzeum Etnograficzne, które jako jedyne w Europie posiada stałą wystawę poświęconą historii i kulturze Romów. Na dziedzińcu muzeum można podziwiać prawdziwe cygańskie wozy oraz na życzenie zwiedzających muzeum organizuje udział w cygańskim ognisku i tańce Cyganek ubranych w barwne stroje. Każdego roku w lipcu sprzed Muzeum wyrusza „Tabor Pamięci”, który ściąga do Tarnowa i okolic nie tylko Romów, ale i turystów z całego świata.

Pomimo, iż dzisiaj w mieście nie kursują tramwaje to możemy znaleźć tam zrekonstruowany przystanek tramwajowy. Jest to pozostałość po czasach, kiedy to po Tarnowie mknęły „biedronki” – tarnowskie tramwaje. W latach 1911-1942 w mieście funkcjonowała linia tramwajowa.

W dawnej dzielnicy żydowskiej znajduje się jeden z najstarszych i najciekawszych cmentarzy żydowskich w Małopolsce, tutaj także zlokalizowane było getto. Przy ulicy Żydowskiej znajduje się Bima – pozostałość po Starej Synagodze. Dziś organizowane są tutaj koncerty w ramach obchodów Dni Pamięci Żydów Galicyjskich.

Nieopodal Tarnowa w Zalipiu istnieje jedyna w Polsce „malowana wieś”. Jest to ok. 30 zagród, w których znajdują się budynki mieszkalne lub gospodarcze ze ścianami pomalowanymi w charakterystyczne ornamenty kwiatowe.

Mapa Tarnowa

Dodaj komentarz