Historia miasta sięga czasów epoki kamiennej. Już wtedy w okolicy Nowego Targu w skałach jaskini na Obłazowej osiedlili się ludzie. W czasach średniowiecza istniała już zorganizowana osada. Natomiast w 1346 r. król Kazimierz Wielki wydał przywilej ponownej alokacji miasta na prawie magdeburskim.
Co zwiedzić w Nowym Targu?
W tym okresie wykształcił się też miejski układ urbanistyczny Nowego Targu z dużym centralnym rynkiem, od którego na wschód i zachód odchodziła jedna ulica. Spacerowiczom doradzamy przechadzkę po nowotarskim centrum. Pośrodku Rynku stoi odnowiony Ratusz z wieżą zegarową.
Kazimierz Wielki był fundatorem pierwszego kościoła pod wezwaniem św. Katarzyny, będącej patronką miasta. Pierwsza wzmianka o kościele parafialnym pochodzi z rok 1326, od tego też czasu wymieniani są nowotarscy proboszczowie. Z pierwotnej świątyni zachowały się do dziś jedynie niewielkie fragmenty. W 1601 roku wybuchł wielki pożar, który niemal doszczętnie zniszczył miasto. Do dnia dzisiejszego budynek jeszcze kilkakrotnie był trawiony przez pożary. Kościół otoczony jest murem, w którym znajduje się wieża z dzwonnicą.
Będąc w Nowym Targu, centrum Podhala, należy zwrócić uwagę również na kościół św. Anny i cmentarz. Jest to drewniany – modrzewiowy – kościółek ulokowany na wzgórzu. To najstarsza budowla Nowego Targu pochodząca najprawdopodobniej z 1219 r.
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa to natomiast najwyższa budowla znajdująca się w mieście, a jego wieżę widać praktycznie z każdego punktu w Nowym Targu. Warto zajrzeć do świątyni i zobaczyć jej monumentalny ołtarz.
Nowy Targ to przede wszystkim walory turystyczne związane z korzystnym położeniem miasta. Jest to doskonała baza wypadowa dla osób, które chciałby pójść w Tatry, Pieniny, nad Jezioro Czorsztyńskie, Masyw Babiej Góry. W niedalekiej okolicy zlokalizowane są cztery parki narodowe:
- Gorczański,
- Babiogórski,
- Pieniński,
- Tatrzański,
oraz rezerwaty przyrody, m. in. Bór na Czerwonem, Skałka Rogoźnicka, Przełom Białki.
Przepływający przez miasto Dunajec stwarza możliwości do uprawiania sportów wodnych, stąd wyrusza spływ kajakowy na Dunajcu, który odbył się już przeszło 60 razy. Miasto zadbało również o cyklistów, tworząc dla nich trasy rowerowe.
Nowy Targ to z pewnością miejsce dla osób chcących aktywnie spędzać swój czas – zarówno latem, jak i zimą. Znajdują się tutaj trasy dla amatorów narciarskich biegów oraz dobrze przygotowane stoki narciarskie.