Miasto znajdujące się w południowej Wielkopolsce, położone ponad 100 kilometrów na południe od Poznania i około 28 kilometrów od Ostrowa Wielkopolskiego.
Krotoszyn zachował swój historyczny układ urbanistyczny miasta z XIV / XV – XIX wieku. Zbudowany w roku 1689 Ratusz miejski z fundacji burmistrza J. Dobrowolskiego oraz właściciela Krotoszyna F. Z. Gałeckiego, na rynku w 1774 został spalony i ponownie odbudowany. W latach 1898 – 1899 dobudowano jedną kondygnację. Obecnie charakteryzuje go styl neorenesansowy, posiada trzy kondygnacje z masardami oraz małymi wieżyczkami na bokach przedniej i tylnej ściany. Do kościoła przybudowana jest wieża zegarowa w barokowym stylu, ośmioboczna posiadająca niewielki balkon, na jej szczycie znajduje się ażurowy hełm z latarnią, z 1777 roku.
Kościół farny św. Jana Chrzciciela, późnogotycki, wybudowany w latach 1592 – 1597, z fundacji kasztelana poznańskiego Jana Rozdrażewskeigo dla braci czeskich, od 1601 roku katolicki. Ta trójnawowa świątynia zbudowana jest na układzie bazylikowym o sklepieniu kolebkowym z lunetami. W kościele znajduje się renesansowy nagrobek z lat 1597 – 1599 wykonany z piaskowca, zwieńczony postacią leżącego rycerza w zbroi.
Kościół św. Fabiana i św. Sebastiana z 1572 oraz klasztor z 1733 r. należący do Zakony Przenajświętszej Trójcy – Trynitarzy, do kasaty zakonu w 1819. Obecnie znajduje się w nim Muzeum Regionalne.
Warto zobaczyć też Pałac Rozdrażewskiego i Gałeckich z końca XVI wieku, wybudowany w stylu barokowym z późnoklasycystyczną fasadą, powstały w miejscu dworku który został spalony przez Szwedów, obecnie jest w nim szkoła. Park pałacowy, założony w 1685 jako ogród włoski, później przekształcony na park krajobrazowy (ok. 1819), znajdują się w nim okazy egzotycznych drzew, obecnie Park Miejski.