Miasto Łobżenica (niem. Lobsens) znajduje się w województwie wielkopolskim. W herbie miasta widzimy dzika na biało-zielonym tle. Jednym z najpopularniejszych obiektów w mieście jest Kościół pw. św. Szczepana. W mieście istniał cmentarz żydowski zwany kirkutem powstały w XVI wieku. Podczas II Wojny Światowej uległ dewastacji. Po roku 1945 został zlikwidowany. Nie zachowały się na nim żadne macewy. Obecnie teren, na którym się znajdował objęty jest ochroną konserwatorską.
Do atrakcji turystycznych miasta Łobżenicy należą:
– zabytkowa zabudowa Starego Miasta z rynkiem (obecny Plac Wolności)
– zabytkowa zabudowa Nowego Miasta z rynkiem (obecny plac Zwycięstwa)
– Kościół Świętej Trójcy z przełomu XV i XVI wieku, został spalony w czasie Potopu Szwedzkiego, został odbudowany w roku 1622, zachowała się część barokowego wystroju wnętrza z XVII wieku: pochodzący z roku 1668 ołtarz główny, cztery ołtarze boczne z końca XVII wieku, ambona z XIX wieku, zabytkowe obrazy i rzeźby z XVII wieku.
– Wieża ciśnień z początku XX wieku
– zabytkowy młyn wodny
– w mieście znajdują się liczne pomniki i miejsca pamięci m. in. pomnik uczestników walk o wolność z lat sześćdziesiątych XX wieku.
– na cmentarzu znajduje się pomnik i zbiorowa mogiła ofiar hitleryzmu, groby powstańców wielkopolskich oraz groby żołnierzy Armii Czerwonej