Myślenice

Nazwa miasta Myślenice pochodzi od popularnego w średniowieczu imienia Myślimir. Przypuszczalnie właśnie Myślimir był założycielem osady.

Miejscowość broniła dostępu do ówczesnej stolicy Polski – Krakowa – od strony południowej. W rejonie miasta istniał system umocnień – brona myślenicka, w której główną częścią był zamek, warownia u podnóża góry Uklejny. Lokacja miasta nastąpiła w 1342 r.

Co zwiedzić w Myślenicach?

W Myślenicach warto zobaczyć siedzibę Muzeum Regionalnego „Dom Grecki”, która została wybudowana w XVIII w. i pełniła funkcję domu zajezdnego. Z tego samego okresu pochodzi także Dwór Dolnowiejski, który był własnością księżnej Lubomirskiej, a obecnie znajduje się w nim filia Biblioteki Pedagogicznej w Krakowie. Natomiast obecny kształt kościoła parafialnego to wynik przedsięwzięć budowlanych różnych okresów. Najstarsza część pochodzi z okresu gotyckiego, a wnętrzne kościoła jest barokowe. W kaplicy znajduje się obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem uznany w XVII w. za cudowny.

W XIX w. został wybudowany zbożowy młyn wodny – drewniany budynek częściowo podmurowany na kamieniu powstał ok. 1855 r. Młyn został zniszczony podczas powodzi w 1978 r. , jednak w późniejszym okresie wyremontowano go i powstał w nim lokal gastronomiczny.

„Zamczysko” to wieża strażnica, która strzegła drogi królewskiej. Wieża powstała w XII w., jednak z niewiadomych przyczyn w XV w. została ona zniszczona. Obecnie zainteresowani mogą zobaczyć tylko jej ruiny, a w myślenickim muzeum – przedmioty znalezione podczas prac archeologicznych prowadzonych na terenie wieży w 1957 r.

Myślenice to także bogata oferta dla chcących aktywnie spędzać czas. Gmina ma bardzo dobrze przygotowane trasy rowerowe o różnej trudności, w tym także znana trasa downhillowa, będąca jednym z etapów Pucharu Polski. Piechurzy również znajda kilka tras specjalnie przygotowanych dla nich. Natomiast miłośnicy sportów zimowych mogą korzystać ze stacji narciarskiej, która została zaprojektowana tak, aby spełnić wszelkie oczekiwania nawet najbardziej wymagających narciarzy i snowboardzistów.

Co jeszcze polecisz do zwiedzania w Myślenicach? Napisz!

Dodaj komentarz