Województwo dolnośląskie jest położone na południowym zachodzie kraju i obejmuje znaczną część Dolnego Śląska oraz wschodnie Łużyce Górne. Siedzibą województwa dolnośląskiego jest miasto stu mostów, czyli Wrocław.
Miasto zachwyca swoją architekturą i urbanistyką. Najstarszym zespołem zabytków w mieście jest Ostrów Tumski, który powstał w wyniku licznych rozgałęzień Odry. W najstarszej części Wrocławia znajduje się jeden z najpiękniejszych w Europie zespołów budowli sakralnych. Należą do nich między innymi zbudowane w przepięknym stylu gotycki kościół św. św. Piotra i Pawła z XV wieku, kościół Świętego Krzyża i św. Bartłomieja oraz katedra św. Jana Chrzciciela, która była pierwszą gotycką budowlą w Polsce.
W województwie dolnośląskim położone są Sudety, które obok Gór Świętokrzyskich są najstarszymi górami w Europie. Ze względu na swoją budowę oraz specyficzny klimat stanowią bardzo ciekawą atrakcję dla turystów z całego świata. Najwyższe pasmo w Sudetach to Karkonosze, które szczycą się Śnieżką (1602 m n.p.m.). Dolnośląskie Sudety, jak długie i szerokie, są z każdej strony podziurawione licznymi sztolniami, kopalniami i innymi podziemnymi wyrobiskami. Obecnie prawie wszystkie kopalnie są zamknięte, ale wiele z nich stanowi niemałą atrakcję. Zostały one zagospodarowane na podziemne trasy turystyczne, w których każdy może pogłębić swoją wiedzę na temat historii górnictwa.
We wczesnym średniowieczu na Śląsku zostało wybudowanych wiele zamków. Największym z położonych tutaj zamków jest zamek książęcy Książ. Jest on trzeci pod względem wielkości zamków w Polsce. Swoją obronną siedzibę wybudował tutaj w latach 1288-1292 książę świdnicko-jaworski Bolko I. Innym zamkiem, który warto odwiedzić, jest Zamek Czocha. Położony jest on nad Jeziorem Leśniańskim.
Można śmiało stwierdzić, że województwo dolnośląskie jest najbogatszym w zabytki regionem w Polsce. Dzięki wcześniejszej zasobności tej ziemi w złoto, srebro, kamienie szlachetne, minerały, a także węgiel, miedź czy żelazo, region ten przez wieki mógł zyskiwać na znaczeniu.