Gmina Nisko położona jest w Kotlinie Sandomierskiej, na skraju puszczy Sandomierskiej. Niedaleko znajduje się Stalowa Wola, Ulanów, Pysznica, Bojanów, Rudnik i Jeżowe.
Co zwiedzić w Nisku?
Większość zabytków pochodzi z XVII i XIX wieku. Do najciekawszych należą:
- Zespół dworsko-parkowy w Zarzeczu k. Niska z dziewiętnastowiecznym dworem klasycystycznym, którego właścicielami byli na początku XX wieku Hofmokl – Ostrowscy. Tu przez pewien czas przebywała znana tłumaczka i poetka Młodej Polski, Bronisława Ostrowska z Brzezickich
- Kościół parafialny, plebania i dzwonnica w Racławicach – obiekty najstarszej w okolicy parafii pod wezwaniem Biskupa Stanisława, erygowanej w latach 1252 – 1288. Obok plebanii znajduje się ogromna lipa drobnolistna, pomnik przyrody, o obwodzie pnia przekraczającym 6 metrów.
- Park podworski w Racławicach – Waldekówce z pomnikami przyrody
- Kaplice
- Dawny folwark Sopot
- Plebania i kościół farny w Nisku wybudowane na przełomie XIX i XX wieku. Od 3 października 1998 roku świątynia podniesiona do godności Sanktuarium św. Józefa, Oblubieńca NMP.
- Figura Najświętszego Serca Pana Jezusa
- Cmentarz parafialny w Racławicach
- Synagoga z XIX w. – przy ul. Polskiego Czerwonego Krzyża 2
Dodatkowo przez Nisko przechodzi pieszy żółty szlak nizinny.
Sandomierz – Gorzyce – Wrzawy – Radomyśl nad Sanem – Rozwadów – Stalowa Wola – Nisko – Zarzecze – Ulanów – Bieliny – Krzeszów – Kuryłówka – Leżajsk
Długość szlaku wynosi 107 km.