Krutynia Mazury Kajaki

A może kajaki… [Mazury]

Co roku zastanawiamy się co zrobić, aby wakacje były przyjemne, niedrogie i jeszcze dostarczały niezapomnianych wrażeń. Gdyby ktoś parę lat temu mnie o to zapytał pewnie powiedziałabym: plażowanie, wypad w góry itp. Jednak od jakiegoś czasu nie wyobrażam sobie wakacji bez spływu kajakowego na Mazurach – świeże powietrze, piękne krajobrazy, woda i świetna zabawa z przyjaciółmi.

W tym roku postawiliśmy na spływ kajakowy na szlaku Krutynia, który jest jednym z najpiękniejszych szlaków nizinnych Europy. Ciągnie się przez zróżnicowany krajobraz na długości 102 km i przebiega przez Puszczę Piską i Mazurski Park Krajobrazowy.

Po długiej i wyczerpującej podróży z Krakowa wreszcie dotarliśmy do celu, którym była miejscowość Sorkwity, gdzie czekało już na nas 7 kajaków, zamówionych wcześniej w wypożyczalni sprzętu wodnego.

Z entuzjazmem pakowaliśmy cały nasz dobytek w worki i plastikowe reklamówki do kajaków by wreszcie móc wyruszyć i płynąć przed siebie w poszukiwaniu przygód. Nie obyło się też bez małych wpadek i problemów z orientacją w terenie, ale nie opuszczał nas dobry humor i wszyscy bawiliśmy się przednio.

Pogodę zamówiliśmy dużo wcześniej, więc słomkowe kapelusze i okulary przeciwsłoneczne idealnie spełniały swoje funkcje.

Wieczorami intensywnie szukaliśmy miejsca, gdzie chcielibyśmy spędzić noc, cumowaliśmy kajaki, rozbijaliśmy namioty, rozpalaliśmy ognisko i cieszyliśmy się widokiem gwieździstego nieba. Rano zwijaliśmy obozowisko i ruszaliśmy dalej przed siebie.

Czas sielanki szybko dobiegł końca, w umówione miejsce przyjechał transport po nasze kajaki, a my wróciliśmy do Krakowa, by z trudem powrócić do codziennych obowiązków. Jednak mieliśmy poczucie, że nasz wypad dodał nam energii na cały najbliższy rok, w oczekiwaniu na następne świetne wakacje.

Dla osób, które lubią aktywny wypoczynek, spływy kajakowe to idealny sposób na spędzenie wakacji. Poza szlakiem Krutynia dla kajakarzy przygotowane są również szlaki: Rospuda, Czarna Hańcza, Biebrza, Pisa, Łyna, Wda i Brda. Przed wyprawą należy zapoznać się z niezbędnikiem kajakarza, który ułatwi pakowanie oraz pozwoli uniknąć niepotrzebnych wpadek.

Asia Stachowiak
Zobacz też: Przewodnik po Suwalszczyźnie

Zdjęcia ze spływu kajakowego szlakiem Krutynia