Narty w Polsce

Narty w Polsce

6% powierzchni Polski zajmują pasma młodych gór fałdowych – Karpaty. Wśród tych pasm wymienić można m.in. Beskid Śląski, Mały, Makowski, Żywiecki, Wyspowy, Sądecki, Niski, Gorce, Pieniny i w końcu Tatry.

Takie ukształtowanie powierzchni oraz uwarunkowania klimatyczne stwarzają bardzo dobre warunki do uprawiania sportów zimowych w Polsce. Atutem jest także prężnie rozwijająca się infrastruktura narciarska. Doliczyć się można ponad 65 kolei linowych i ponad 700 wyciągów narciarskich. Niezliczone są kilometry tras do narciarstwa biegowego.

Jednak narty w Polsce to nie tylko południowa część kraju, wyciągi spotkać możemy także w Warszawie, a nawet w samym Szczecinie.

Polskie ośrodki sportów zimowych oferują narciarzom zróżnicowane trasy pod względem stopnia trudności: od tras dla początkujących, idealnych dla całych rodzin (dobrym przykładem jest Białka Tatrzańska lub Zieleniec), poprzez stoki dla nieco bardziej zaawansowanych narciarzy, jak np. Jaworzyna Krynicka, Czarna Góra, Pilsko, po trasy dla wysoko zaawansowanych – Nosal czy Kasprowy Wierch w Zakopanem lub Stożek w Wiśle.

Położenie polskich tras narciarskich nie może konkurować np. z alpejskimi pod względem wysokości, jednak fakt, że niemal każdy stok narciarski w Polsce umożliwia jazdę po zmroku, powoduje, że jest to niespotykany ewenement na skalę europejską. Z powodu braku oświetlenia tras alpejskich, białe szaleństwo zazwyczaj kończy się po godzinie 16:00.

Do najpopularniejszych ośrodków narciarskich w Polsce zalicza się głównie Karpacz, który jest wymarzonym miejscem dla narciarzy. Panujące tutaj warunki klimatyczne powodują, że pokrywa śnieżna utrzymuje się nawet do 95 dni. Ilość wyciągów oraz różnorodność ich stopnia trudności sprawia, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Na uwagę zasługuję także Szklarska Poręba o typowo górskim klimacie. Można poczuć się tutaj niemalże jak w Alpach. Pokrywa śnieżna utrzymuje się przez około 110 dni, wypoczynkowi sprzyja duże nasłonecznienie.

W Wierchomli znajduje się najdłuższa kolej krzesełkowa w Polsce, a stacja narciarska Dwie Doliny Muszyna – Wierchomla jest nie lada gratką nawet dla doświadczonych narciarzy.

Wśród zimowych miejscowości nie może zabraknąć naszej zimowej stolicy, jaką jest oczywiście Zakopane. Jest to największy w Polsce ośrodek turystyki górskiej i sportów zimowych. Śnieg pojawia się już w listopadzie i utrzymuje się aż do maja.

Zaprawieni narciarze nie odpuszczą zapewne szusom z Kasprowego Wierchu, natomiast ci mniej zaawansowani mogą korzystać z szerokiego wachlarza mniejszych stoków narciarskich. W obrębie Podhala znajduje się mnóstwo wyciągów idealnie przygotowanych do jazdy, regularnie ratrakowanych i dośnieżanych sztucznym śniegiem.

By zaspokoić wymagania turystów nie wystarczy już tylko dbać o dobre warunki na stoku, ceni się teraz także dobrą, regionalną kuchnię, wysokiej klasy zaplecze noclegowe oraz szereg innych atrakcji towarzyszących – Białka Tatrzańska. Nie trudno odnaleźć takie miejsca na zimowej mapie Polski.

Również Beskidy ze swoją zimową stolicą, jaką jest Szczyrk może pochwalić się bogatą infrastrukturą narciarską. Łączna długość tutejszych wyciągów to 7800 m, a tras narciarskich 22 km. Oprócz licznych wyciągów i kolei znajdują się tutaj 4 skocznie narciarskie oraz liczne trasy biegowe. Najbardziej wybredni narciarze zaspokoją tutaj swoje wymagania.

W większych polskich miastach również można zaznać uroków narciarskiej zimy, w okolicy Krakowa w Paczółtowicach znajdują się trasy narciarskie o długości 750 m, w Warszawie pojeździć możemy na całorocznym stoku narciarskim „Szczęśliwice”, gdzie znajdują się wyciąg krzesełkowy oraz orczykowy, a nawet w dalekim Szczecinie zjechać możemy z Gubałówki, gdzie najdłuższa trasa liczy 360 m.

foto: Izera Mountains, Czech Republic by Szymon Nitka, on Flickr

Karpacz noclegi

Narty / / / Przewodnik Turystyczny po Polsce.