1 listopada: Najciekawsze cmentarze polskie

Co roku większość z nas podróżuje do domów, aby odwiedzić groby bliskich. Cmentarze mają dla nas specyficzny wymiar, ponieważ są miejscem wspominania dobrych chwil spędzonych z rodziną i przyjaciółmi. Nekropolie to także kultura. Zobaczmy kilka najciekawszych cmentarzy, które warto zwiedzić, aby poznać przykłady sztuki sakralnej i nagrobkowej.

Zobaczmy, jakie miejsca czci zmarłych warto zobaczyć w Polsce i za granicą. To nie tylko cmentarz, ale także miejsca pamięci, groby nieznanych czy pomniki. Oczywiście przyjmujemy też Twoje propozycje – możesz przesłać własny opis i zdjęcia na praktyczny.przewodnik@gmail.com

Cmentarz Rakowicki w Krakowie

Cmentarz Rakowicki Kraków
Jeden z najciekawszych i najbardziej rozpoznawalnych cmentarzy w Polsce, także dzięki swojej Alei Zasłużonych, przy której spoczywają znani krakowianie. Rozlokowany jest nieopodal dworca głównego w Krakowie, przy ul. Rakowickiej. W pobliżu przy ul. Prandoty jest też cmentarz wojskowy, który również warto zwiedzić, chociażby ze względu na grób rodziców Papieża Jana Pawła II – spoczywają w nim Emilia Wojtyłowa z Kaczorowskich (zm. 1929) i Karol Wojtyła (zm. 1941) wraz ze swoim bratem Edmundem (zm. 1932). Co roku krakowianie i pielgrzymi zapalają tu wiele zniczy na Wszystkich Świętych, jak również poza 1 listopada. Ojciec Święty zaglądał na grób rodzinny podczas pielgrzymek.

Cmentarz Powązkowski w Warszawie (Powązki)

Powązki Warszawa Cmentarz Powązkowski
Spoczywa tu wielu zasłużonych dla Warszawy i kraju Polaków, ale również zwykłych obywateli stolicy. Stare Powązki są elitarne, a nagrobki tutaj budowane z rozmachem. Cmentarz położony jest na północnym zachodzie Warszawy na granicy dzielnic Wola i Żoliborz.

Cmentarz żydowski w Łodzi

Cmentarz Żydowski Łódź
Położony przy ul. Bazarowej w Łodzi. Oprócz macew, znajduje się tu mauzoleum Poznańskich oraz dom przedpogrzebowy.

Cmentarz na Pęksowym Brzyzku

Cmentarz na Pęksowym Brzyzku
Najstarsza i najciekawsza nekropolia Zakopanego. Spoczywa tu wiele osób ważnych dla Zakopanego, Tatr, jak i dla całej polskiej sztuki i nauki.

Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie

Warszawa Grób Nieznanego Żołnierza
Pomnik-grobowiec upamiętniający polskich żołnierzy poległych na polach walk wojennych.

Cmentarz Orląt Lwowskich we Lwowie

Cmentarz Orląt Lwowskich
Oryginalnie nazywany Cmentarzem Obrońców Lwowa. Część cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie. Pochowanych jest tu około trzech tysięcy Orląt, czyli młodzieży szkół średnich i wyższych oraz inteligencji, którzy polegli w 1918 roku. Szczegóły poznasz w Wikipedii.

Monte Cassino

Włochy Monte Cassino
Małgorzata Miniuk pisze w nadesłanej do nas relacji opisującej podróż do Włoch, o tym jak pojechała do „Cassino, by zobaczyć cmentarz poległych, robiący olbrzymie wrażenie. Sam dojazd na szczyt Monte Cassino zapiera dech w piersiach i nie sposób sobie wyobrazić, by ktokolwiek mógł tam kiedyś walczyć, ginąć za ojczyznę. W miasteczku mieści się świetne muzeum upamiętniające losy Polaków i nie tylko ich podczas walk. Przyznam szczerze, że muzea nigdy nie są moim ulubionym punktem podczas zwiedzania. Tam gwarantuję brak nudy, świetnie opowiedzianą historię. To najlepsze muzeum w jakim kiedykolwiek byłam!”

Dokąd Ty pójdziesz na spacer? Jakie cmentarze są według Ciebie najciekawsze? Proszę skomentuj!


Zobacz także:

Pęksowy Brzyzek Zakopane

Przewodnik po Cmentarzu na Pęksowym Brzyzku

Przewodnik prowadzi nas po tym cmentarzu w Zakopanem oraz innych interesujących obiektach: Starym Kościele i Kaplicy Gąsieniców. Zawiera plan cmentarza, indeks osób oraz skrót w języku angielskim.
Zobacz i kup!