Biskupin Osada

Osada w Biskupinie [mapa, foto]

Skąd wzięła się osada w Biskupinie? Jakie były jej funkcje oraz jak dzisiaj można ją zwiedzać? Sprawdź!

Starożytna Osada w Biskupinie została odkryta w 1933 roku przez Walentego Szwajcera. Leży w województwie kujawsko-pomorskim.

W 1934 roku na terenie grody zaczęły się badania wykopaliskowe. Osada w Biskupinie wiąże się z kręgiem kulturowym kultury łużyckiej, trwającym od środkowej epoki brązu, od około XIV wieku p.n.e., po wczesną epokę żelaza, czyli do około V wieku p.n.e.

Po przebadaniu drewnianych bali dowiedziono, że Gród w Biskupinie powstał najprawdopodobniej w 738 roku p.n.e. Założono go na podmokłej wyspie na Jeziorze Biskupińskim, obecnie będącej półwyspem. Zrekonstruowano jedynie fragment osiedla. Najbardziej charakterystycznym z nich jest brama. Po jej obu stronach znajdują się dwa odcinki wału oraz falochron.

Znajduje się tu również muzeum, a w każdym trzecim tygodniu września odbywa się na terenie Grodu w Biskupinie festyn biskupiński.

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie można zwiedzać przez cały rok, w godzinach od 8.00 do 18.00 (w okresie zimowym do zmroku). Czas zwiedzania wynosi około 2 godzin.

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie – cennik:

bilet wstępu normalny: 8 zł
bilet wstępu ulgowy: 6 zł
lekcje muzealne (lepienie naczyń, wyrób paciorków, tkanie i przędzenie,życie codzienne mieszkańców Biskupina i inne): dorośli oraz dzieci: 6 zł
rejs statkiem „Diabeł Wenecki”: 6 zł

Koszt wynajmu przewodnika po muzeum

  • w języku polskim: 50 zł
  • w języku angielskim: 100 zł
  • w języku niemieckim: 100 zł

W Muzeum Archeologiczne w Biskupinie nie wolno robić zdjęć i filmów bez zgody Muzeum na cele inne niż prywatne.

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie prosi o wcześniejsze zarezerwowanie przewodnika telefonicznie bądź emailem:
tel. (52) 30 25 055 codziennie od godziny 9.00 do 17.00,
tel/fax. (52) 30 25 420 od poniedziałku do piątku od godziny 7.00 do 15.00
muzeum@biskupin.pl
Dodatkowe informacje na stronie Muzeum Archeologicznego w Biskupinie

Dojazd do Biskupina:

Biskupin położony jest 5 km na wschód od międzynarodowej drogi E5, biegnącej przez Poznań, Gniezno, Żnin i Bydgoszcz do Gdańska, 10 km na południe od Żnina.

Od maja do września pomiędzy Żninem a Gąsawą, przez Wenecję i Biskupin, kursuje kolejka wąskotorowa. Podróż ze Żnina do Biskupina trwa około 40 min. Rozkład jazdy kolejki oraz cennik biletów – link

Mapa Biskupina

Byliście w Biskupinie? Jakie są Twoje wrażenia? Napisz w komentarzu!