Wrocław

Wrocław to czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce, siedziba województwa dolnośląskiego. Miejsce o bogatej historii, wielu atrakcjach turystycznych i dobrych perspektywach rozwoju.

Wrocław Rynek

Historia miasta Wrocław

Osada, która stała się zalążkiem miasta, powstała w dogodnym punkcie – miejscu przecięcia ważnych szlaków handlowych. Z południa Europy na północ – prowadzących do Morza Bałtyckiego, z zachodu na wschód – do Morza Czarnego. Zaczęła przekształcać się w jednostkę miejską w XIII wieku.

Po zniszczeniach spowodowanych najazdem mongolskim, miasto zostało odbudowane na prawie niemieckim. W kolejnych wiekach kilkukrotnie „zmieniło” swoich zwierzchników – w XIV wieku przeszło pod panowanie czeskie, w XVI – pod zwierzchnictwo Habsburgów (wtedy też dotarła na tereny Śląska reformacja), a w XVIII – pod panowanie pruskie. Na początku XIX wieku, w wyniku kapitulacji przed wojskami Napoleona, Wrocław dostał się pod okupację francuską.

W czasie I Wojny Światowej miasto nie ucierpiało, ale działania wojenne wpłynęły negatywnie na jego sytuację gospodarczą. II Wojna Światowa zaczęła bezpośrednio dotyczyć Wrocławia dopiero w 1944 roku, kiedy front wschodni przesuwał się w stronę miasta. Rok później w wyniku oblężenia Armii Czerwonej Wrocław skapitulował. Na Konferencji Poczdamskiej zdecydowano, że Wrocław wraz ze Śląskiem będzie przyłączony do Polski. Napływający na te tereny mieszkańcy to przede wszystkim osoby z centralnej Polski, Wielkopolski oraz Kresów Wschodnich.

Lata 60. i 70. to okres bujnego rozwoju kulturalnego miasta – Wrocław stał się ważnym ośrodkiem rozwoju teatru, sztuk pięknych, muzyki oraz kultury studenckiej. Był także ośrodkiem silnej opozycji antykomunistycznej.

 

Co warto zobaczyć we Wrocławiu?

Historyczne centrum miasta – Rynek. Należy on do największych dawnych placów targowych w Polsce. Miejsce spotkań i wielu atrakcji turystycznych, znajdziemy tu m.in.:
Wrocław

  • Późnogotycki Ratusz z Piwnicą Świdnicką
  • Zabytkowe Kamienice (m. in. Kamienica pod Złotym Słońcem, Kamienica pod Błękitnym Słońcem, Kamienica pod Gryfami)
  • Nowy Ratusz (XIX w.)
  • Modernistyczny wieżowiec projektu Heinricha Rumpa (1930 r.)

 

Hala Stulecia
Hala Stulecia we Wrocławiu

Wybudowana w 1913 r., według projektu Maksa Berga. W momencie powstania była budynkiem o największej kopule żelbetowej na świecie (42 m wysokości, 67 m średnicy). Obiekt do dziś stanowi wielofunkcyjną przestrzeń widowiskowo-sportową. W 2006 r. Hala została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Budowle sakralne:

  • Archikatedra św. Jana Chrzciciela
  • Katedra św. Marii Magdaleny,
  • Bazylika św. Elżbiety
  • Wrocław Bazylika św. Elżbiety

Instytucje kultury

  • Muzeum Narodowe we Wrocławiu (w jego oddziale można oglądać Panoramę Racławicką)
  • Muzeum Miejskie
  • Opera Wrocławska
  • Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
  • Teatr Muzyczny Capitol

Ciekawostki

Jednym ze znaków rozpoznawczych miasta są wszechobecne krasnale – niewielkich rozmiarów pomniki, które są wypadkową działającej w mieście Pomarańczowej Alternatywy. Obecnie jest ich ponad 300.

Z Wrocławiem związanych było 13 laureatów nagrody Nobla, z czego 11 to pracownicy lub studenci Uniwersytetu Wrocławskiego.

We Wrocławiu zrealizowano jeden z „pomników niemożliwych” Tadeusza Kantora – w 2011 r. postawiono 9-metrowy pomnik krzesła, wykonany z żelbetu. Projekt ten czekał na realizację od roku 1970, kiedy został zaprezentowany na Sympozjum Plastycznym.

W mieście działa kolejka gondolowa Polinka. Można się nią przeprawić przez Odrę (między głównym kampusem Politechniki Wrocławskiej i Geocentrum).

Największym budynkiem miasta jest 50-piętrowy wieżowiec SkyTower (również najwyższy w Polsce, w kategoriach wysokość do dachu oraz wysokość do najwyżej położonego piętra).

Mapa Wrocławia

Dodaj komentarz