Kujawsko-pomorskie

W województwie kujawsko-pomorskim przeważają równiny poprzecinane dolinami rzek, między innymi Wisły i Noteci. Przez ten region przebiega duża część Szlaku Piastowskiego. Pośród około 600 jezior regionu występują także dwa sztuczne zbiornik wodne: Włocławski na Wiśle, oraz Koronowski na Brdzie.

Najbardziej znanym miastem regionu jest Miasto Kopernika – Toruń. Na staromiejskim rynku wśród zapachu pierników można podziwiać Ratusz z XIV w. Głównym celem wielu wycieczek jest także Kamienica Pod Gwiazdą z kolekcją sztuki Dalekiego Wschodu, czy dom astronoma Mikołaja Kopernika. Atrakcją turystyczną jest także krzywa wieża, która odchylona jest od pionu o prawie półtora metra.

Kolejnym znanym miastem regionu jest Bydgoszcz wraz z kościołem pw. św. Marcina i Mikołaja, oraz Kościół Garnizonowy pw. NMP Królowej Pokoju. Warto zwrócić też uwagę na Młyny Rothera – dawne młyny, które położone są w środkowej części Wyspy Młyńskiej – od zachodu otacza ją kanał zbożowy, a od północy rzeka Brda.

Między Grudziądzem a Brodnicą znajduje się Radzyń Chełmiński wraz z ruinami zamku krzyżackiego. Najlepiej zachowały się piwnice wraz z skrzydłem południowym. W Lubostroniu nad Notecią usytuowany jest pałac z 1800 roku z ogrodem w stylu angielskim. Otoczony jest kilkudziesięciohektarowym parkiem krajobrazowym, który następnie przechodzi w las.

Będąc w kujawsko-pomorskim nie można zapomnieć także o Biskupinie – wiosce położonej w obrębie regionu zwanego Pałuki. Miejscowość ta jest znana za sprawą niecodziennego stanowiska archeologicznego. Osadę tą założono na podmokłej wyspie na Jeziorze Biskupińskim – obecnie półwyspie.

Funkcję uzdrowiskową w tym regionie pełnią Ciechocinek oraz Inowrocław. Pierwszy z nich jest jednym z największych uzdrowisk w Polsce. Kuracjusze mają tu do dyspozycji zieleń parków, fontannę Grzybek, która jest naturalnym inhalatorium, oraz park zdrojowy z muszlą koncertową.

Dodaj komentarz