Województwo łódzkie oferuje wiele szlaków turystycznych, które przebiegają przez malownicze miejsca regionu. Dogodne położenie województwa w Polsce oraz połączenia drogowe i kolejowe, powodują coraz większy rozwój turystyki w tym regionie.
Województwo łódzkie leży w centralnej Polsce. Na terenie regionu znajdują się dwa duże zbiorniki wodne wykorzystywane w turystyce: Sulejowski i Jeziorko. Krajobraz uatrakcyjniają także liczne parki krajobrazowe, rezerwaty oraz pomniki przyrody. Prócz przepięknych krajobrazów region ten zachwyca walorami kulturowymi: liczne zamki i dwory, stare kamieniczki, zabytkowe kościoły oraz żywym folklorem w okolicach Opoczna i Łowicza.
Stolicą województwa jest Łódź – duży ośrodek przemysłowo-naukowy i kulturalny. Do niedawna miasto to było największym w Polsce ośrodkiem przemysłu włókienniczego. Łódź posiada wiele placówek muzealnych m.in. unikatowe Centralne Muzeum Historii zlokalizowane w Białej Fabryce Ludwika Meyera, Kinematografii, Archeologiczne, Etnograficzne. W jednej z dzielnic miasta – Bałuty – znajduje się największy w Europie cmentarz żydowski, gdzie można wyróżnić wiele nagrobków, np. Mauzoleum Izraela Kalmanowicza Poznańskiego, a także największy na świecie Dom Pogrzebowy. Przy ul. Piotrowskiej znajdują się pomniki m.in. Tuwima, Reymonta. Także tutaj znajduje się łódzka aleja gwiazd polskiego kina. Na skraju miasta znajduje się Skansen Rzeki Pilicy.
Spała to miejscowość z Centralnym Ośrodkiem Sportu, która służy głównie do przygotowań olimpijskich. Znajduje się tutaj modrzewiowy kościółek matki Boskiej Królewskiej zbudowany w stylu zakopiańskim, a także spiżowy pomnik żubra.
W Smardzewicach znajduje się barokowy zespół klasztorny Franciszkanów. W miejscowości tej jest także Rezerwat Hodowlany Żubrów z około dwudziestoma sztukami.