Bełchatów

Miasto Bełchatów położone na Wzniesieniach Południowomazowieckich nad rzeką Rakówką. Zajmuje obszar prawie 35 km2 i liczy ponad 60 tys. mieszkańców. Obecnie Bełchatów kojarzony jest przede wszystkim z położoną w pobliżu miasta kopalnią węgla brunatnego i elektrownią. Warto jednak poznać jego walory turystyczne.

Pierwsza wzmianka o Grocholicach (dziś część miasta) pochodzi z 1137 r., natomiast nazwa Bełchatów poświadczona jest dopiero w dokumentach z 1391 r. Prawa miejskie nadał osadzie król August III Sas w 1743 r. Rozwój Bełchatowa w XIX w. jest w duże mierze zasługą rodziny Kaczkowskich, którzy na początku tego stulecia założyli w mieście pierwszą manufakturę wełnianą. Bełchatów szybko awansował do rangi jednego z ważniejszych ośrodków przemysłu włókienniczego w Królestwie Polskim. Po upadku powstania styczniowego władze carskie odebrały Kaczkowskim dworek w centrum miasta, a sam Bełchatów został pozbawiony praw miejskich do roku 1925. W 1914 r. w pobliżu toczyły się ciężkie walki pomiędzy Niemcami a Rosjanami, w wyniku których ci ostatni pod koniec roku wycofali się z miasta, jak się potem okazało – ostatecznie. Powojenny rozwój miasta przerwała kolejna wojna. Bełchatów został przyłączony do Rzeszy, a na jego obszarze utworzono getto żydowskie zlikwidowane w sierpniu 1942 r.

Przełomowy dla miasta okazał się rok 1960, kiedy w Piaskach koło Bełchatowa odkryto złoża węgla brunatnego. W 1973 r. podjęto decyzję o rozpoczęciu budowy kompleksu paliwowo-energetycznego. W 1980 r. wydobyto pierwszą tonę węgla z Kopalni Węgla Brunatnego „Bełchatów”, a rok później rozpoczęła działalność Elektrownia Bełchatów.

Co zwiedzić w Bełchatowie?

W mieście warto obejrzeć m. in.

  • późnobarokowy kompleks parkowo-pałacowy (znany jako Dwór Olszewskich) z I poł. XVIII w.,
  • późnogotycki kościół parafialny pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny wybudowany w XVIII w.
  • oraz wybudowany w latach 1220-1223 kościół pw. Wszystkich Świętych w Grocholicach.

18 kilometrów od miasta znajduje się ośrodek sportowy Góra Kamieńska. W sezonie letnim oferuje turystom 42 km ścieżek rowerowych o zróżnicowanym poziomie trudności, a zimą zmienia się w pełen życia ośrodek narciarski z najdłuższym w środkowej Polsce stokiem długości 760 m i różnicą poziomów 123 m.

Ciekawostki

  • Elektrownia Bełchatów jest największą na świecie elektrownią zasilaną węglem brunatnym.
  • Miasto jest siedzibą dwóch znanych klubów sportowych: GKS Bełchatów oraz Skra Bełchatów.

Co jeszcze możesz polecić w Bełchatowie? Napisz!

Dodaj komentarz