Miasto w województwie łódzkim położone w zachodniej części Równiny Kutnowskiej nad rzeką Ochnią. Zajmuje powierzchnię ponad 33 km2 i liczy 46 tys. mieszkańców.
Według legendy Kutno miało zostać założone przez przybyłego w 997 r. z Czech wraz ze św. Wojciechem Piotra z Kutnej Hory, który nazwał nową osadę na cześć miasta, z którego pochodził. W rzeczywistości Kutno jest nieco młodsze, pierwsze wzmianki o nim pojawiają się w XII w., choć sama nazwa wymieniona jest dopiero w dokumencie z 1301 r.
Wieś rozwijała się dzięki kolejnym przywilejom o charakterze ekonomicznym, a w 1432 r. osada otrzymała prawa miejskie. Miasto podupadło na początku XVIII w. podczas sporów związanych z jego przejęciem przez rodzinę Zamoyskich. Prestiż miasta wzrósł po wybudowaniu tutaj z polecenia Augusta III w latach 1750-1753 r. Pałacyku Pocztowego. Po II rozbiorze Polski Kutno znajdowało się kolejno w rękach Prus, Księstwa Warszawskiego, wreszcie od 1815 r. stało się częścią Królestwa Polskiego. 1843 r. miasto doszczętnie strawił pożar, z którego ocalały jedynie dwa budynki. W 1862 r. do Kutna doprowadzono linię Kolei Warszawsko-Bydgoskiej i od tego momentu rozpoczyna się ożywiony rozwój miasta. W listopadzie 1914 r. w Bitwie pod Kutnem siły niemieckie pokonały Rosjan i otworzyły sobie tym samym drogę na Warszawę. W latach 1919-1921 w mieście przebywał Charles de Gaulle pełniący wówczas funkcję instruktora francuskiej misji wojskowej w Polsce.
Podczas kampanii wrześniowej w pobliżu Kutna toczyły się ciężkie walki między polskimi armiami „Pomorze” i „Poznań” a niemiecką 8 i 10 armią (Bitwa nad Bzurą, 9-12 września 1939 r.). Podczas okupacji wielu Polaków wysiedlono, Żydów natomiast zgromadzono w getcie, które zlikwidowano w 1943 r. Po wojnie Kutno zaczęło sie szybko rozbudowywać, m. in. w 1957 r. zlokalizowano tu Zakłady Podzespołów Radiowych Miflex. Miasto dwukrotnie zmieniało swoją przynależność administracyjną: w 1975 r. zostało przyłączone do województwa płockiego, a w 1999 r. ponownie znalazło się w województwie łódzkim.
Co zwiedzić w Kutnie?
Najstarszy zachowany budynek w mieście to wspomniany Pałacyk Pocztowy, niestety poważnie zniszczony przez pożar w 2003 r. Na terenie miasta znajduje się także Zespół Pałacowy Gierałty pochodzący z lat 80. XVIII w. Warto obejrzeć zbiory lokalnych muzeów:
- Muzeum Regionalnego, które na dwóch wystawach stałych prezentuje dzieje miasta oraz wyposażenie w stylu eklektycznym,
- Muzeum Bitwy nad Bzurą
- oraz Muzeum Wnętrz Stylowych w Oporowie (14 km na północny-wschód od Kutna).
Ciekawostki
- W 1880 r. w Kutnie urodził się światowej sławy pisarz pochodzenia żydowskiego Szalom Asz.
- W 1996 r. w mieście odbyły się międzynarodowe zawody baseballowe. Kutno jest też siedzibą Europejskiego Centrum Małej Ligi Baseballowej.
- Co roku w pierwszych dniach września w mieście odbywa się Święto Róży, czyli wystawa róż i aranżacji florystycznych, której towarzyszą liczne imprezy.
- Kutno pojawia się w wielu tekstach piosenek, m. in. „Polska” Kazika Staszewskiego, „O Kutno” Grzegorza Turnaua, „Durna 6 / Mądra 11” Pidżamy Porno, „Marymoncki Dżon” Elektrycznych Gitar czy Andrzeja Rosiewicza „Podróż poślubna do Kutna”.
Zobacz także:
http://www.kutno.vtour.pl/ – wirtualny spacer po Kutnie (UM Kutno)