Województwo lubelskie położone jest w międzyrzeczu Wisły i Bugu. Od wschodu sąsiaduje z Białorusią i Ukrainą. Ukształtowanie powierzchni jest bardzo zróżnicowane. Na terenie regionu znajdują się dwa parki narodowe – Poleski i Roztoczański.
Jednym z najbardziej malowniczych miejsc tego regionu jest przełom Wisły między Józefowem a Kazimierzem Dolnym. To właśnie Kazimierz Dolny jest jedną z najbardziej urokliwych miejscowości w lubelskim. Popularność swą zawdzięcza pięknym widokom oraz cennym obiektom zabytkowym, pośród których na szczególną uwagę zasługują kamienice: „Pod św. Krzysztofem” i „Pod św. Mikołajem”.
Nałęczów słynie ze swojej bazy uzdrowiskowej. Głównymi walorami tej miejscowości są piękne położenie, duże nasłonecznienie oraz jakość wody mineralnej. W parku w tzw. „Chacie” znajduje się dawna pracownia, a obecnie muzeum Stefana Żeromskiego. Warto też wspomnieć o późnobarokowym pałacu Małachowskich – siedzibie Muzeum Bolesława Prusa. W okolicach Nałęczowa znajduje się słynna „Dolina Śmierci” oraz Wąwóz Łukoszyński. Innym znanym uzdrowiskiem jest Horyniec – ze źródłami siarczano-wapniowymi i bogatymi złożami borowin.
Stolica województwa – Lublin – jest bogata w zabytki architektury. W Zamku Lubelskim mieści się kaplica pod wezwaniem św. Trójcy. We wnętrzu jej znajdują się jedyne w Polsce zachowane w całości polichromie rusko-bizantyjskie. W zamku znajduje się Muzeum Lubelskie z galerią malarstwa, zbiory etnograficzne i archeologiczne oraz ekspozycja militariów. Warto wspomnieć także o dwóch bramach – Krakowskiej (zdjęcie poniżej) i Grodzkiej, które są fragmentami dawnych murów miejskich. Atrakcją miasta jest również Wieża Trynitarska, z której roztacza się panorama miasta.
Na uwagę zasługuje także Szczebrzeszyn, gdzie główną atrakcją turystyczną jest pomnik chrząszcza postawiony w 2002 roku. Innym charakterystycznym miastem Lubelszczyzny jest Janów Lubelski, w którym odbywają się coroczne wrześniowe międzynarodowe aukcje koni arabskich. W oddalonej o 3 km od Janowa wsi Wygoda mieści się najstarsza państwowa stadnina koni.
Jednym z najstarszych miast województwa lubelskiego jest Chełm:
Wśród licznych zabytków na uznanie zasługuje dwukilometrowa podziemna trasa turystyczna w dawnych wyrobiskach kredy. W podziemiach kredowych można czasem spotkać się z Duchem Bieluchem… Stosunkowo od niedawna otwarty jest taras widokowy na dzwonnicy ulokowanej na tzw. chełmskiej Górce, z którego podziwiać można w każdą stronę panoramę miasta.