Województwo lubelskie graniczy z województwami: zachodniopomorskim, wielkopolskim, dolnośląskim, a od zachodu z Niemcami. Region ten wyróżnia się najdłuższym okresem wegetatywnym w Polsce – powyżej 200 dni.
Siedzibą województwa jest Gorzów Wielkopolski. Najcenniejszymi zabytkami tego miasta są fragmenty murów obronnych oraz wczesnogotycka katedra Wniebowstąpienia NMP.
Na uwagę zasługuje także Gościków wraz ze swoim opactwem Cystersów zwane Paradyżem z gotyckim kościołem. W Międzyrzeczu można zwiedzić ruiny zamku piastowskiego, ratusz i kościół farny. Na szczególną uwagę zasługuje Muzeum-Pomnik Kultury 1000-lecia Państwa Polskiego.
Zielona Góra to duży ośrodek przemysłowy wyróżniający się także imprezami kulturalnymi. Miasto te słynie z długoletniej uprawy winnej latorośli i tradycjami winiarstwa. Na Wzgórzu Winnym zlokalizowana jest palarnia. W Świerkocinie znajduje się jedyny w Polsce park dzikich zwierząt typu safari. Można tam spotkać antylopy gnu, zebry, konie Przewalskiego czy też wielbłądy dwugarbne.
W Żaganiu znajduje się Muzeum Martyrologii Alianckich Jeńców Wojennych postawiony na miejscu byłego obozu jenieckiego.
Świebodzin słynie z zamku z XVI w., w którym mieści się sanatorium i zakład rehabilitacyjny dla dzieci kalekich. Podziwiać tu też można Pomnik Chrystusa Króla, który ma 36 m wysokości.
Sława leży nad jeziorem Sławskim – największym jeziorem w całym regionie lubuskim. Miasto to jest dużym ośrodkiem turystyczno-wypoczynkowym, sportów wodnych i jeździectwa. W mieście tym warto zwrócić uwagę na barokowy zespół parkowo-pałacowy z XVIII w. oraz późnorenesansowy kościół Michała Archanioła.
Nadgraniczny obiekt – Park Mużakowski w Łęknicy – został wpisany na listę UNESCO z powodu unikalnego przykładu architektury ogrodowej łączącego elementy natury i kultury.
Na terenie województwa znajduje się Park Narodowy „Ujście Warty”, część Drawieńskiego Parku Narodowego, oraz około 60 rezerwatów przyrody. Wyróżnia się rezerwat „Słońsk”, który jest ostoją ptactwa wodnego. Można tu zobaczyć rzadkie i chronione gatunki m.in.: kormoran, orzeł bielik, ostrygojad.