W XIII w. Brzesko było osadą przy drodze z Krakowa na Ruś i Węgry. W 1385 r. miejscowość uzyskała akt lokacyjny za zgodą królowej Jadwigi. Rozpoczął się proces urbanizacji i kształtowania szlaków komunikacyjnych, które funkcjonują do dziś. W 1845 r. założono pobliski browar w Okocimiu, a w 1856 r. uruchomiono linię kolejową Kraków – Dębica – Lwów. Wpłynęło to znacząco na ożywienie gospodarcze w Brzesku.
Co zwiedzić w Brzesku?
W Brzesku warto zobaczyć kościół św. Jakuba Apostoła wybudowany w 1447 r. Jednak obecna budowla to efekt przebudowań dokonanych w 1863 r. oraz w 1904 r. Kościół ma charakter neogotycki i w całości zbudowany jest z cegły i kamienia. Znajduje się w nim najstarszy zabytek Brzeska – obraz matki Boskiej Nieustającej Pomocy.
Spacer po starym mieście również będzie wspaniałą wycieczką. Układ urbanistyczny starego miasta objęty jest ochrona konserwatorska, a rynek został uformowany jeszcze za czasów kiedy to królowa Jadwiga nadała Brzesku prawa miejskie.
Zobacz film o Brzesku [przewodnik w 2 minuty]
Warto także wybrać się do miejscowości znajdujących się nieopodal Brzeska:
- Jasień, gdzie znajduje się gotycki kościół z 1436 r.
- Poręba Spytkowska z drewnianym kościółkiem i dzwonnicą z XVI w.
- Okocim, gdzie zobaczyć można dworek ziemiański z przełomu XVIII i XIX w.
Zespół urbanistyczno–architektoniczny w Okocimiu – budowa rozpoczęła się w 1845 r. i rozbudowywany był do lat 30 XX w. Początkowo ten niewielki browar stał się jednym z największych na terenie Austro-Węgier, a później w Europie. Niedaleko browaru mieści się drewniany budynek Teatru Letniego, który obecnie pełni funkcję lokalu gastronomicznego. Teatr ma charakter zakopiański. Pełką wśród brzeskich zabytków jest kompleks pałacowo-parkowych Goetz Okocimskich. Został on wybudowany na początku XIX w. przez Jana II Albina Goetza-Okocimskiego (1864-1931), znanego przemysłowca, filantropa, działacza politycznego i właściciela okocimskiego browaru. Oprócz zabudowań do zespołu należy malowniczy park w stylu angielskim. Do pałacu przylega także kaplica, która zakończona jest kopułą z latarnią i malowidłem z ok. 1900 r.
Co jeszcze polecisz w Brzesku? Napisz!