Początki miasta Dąbrowa Tarnowska sięgają XV w., kiedy to na skraju Puszczy Sandomierskiej powstała mała miejscowość, która swoją nazwę zawdzięcza rosnącym nieopodal gajom dębowym. Ówcześnie miejscowość nazywała się Dambrowa.
W XII w. dochodzi do lokacji miasta i przybiera ono nazwę Dąbrowa. W XIX w. dla odróżnienia miasta od innych miejscowości o podobnych nazwach zaczęto posługiwać się terminem Dąbrowa koło Tarnowa. Natomiast dzisiejsza nazwa przyjęła się niedługo przed II wojną światową.
Co zwiedzić w Dąbrowie Tarnowskiej?
W Dąbrowie Tarnowskiej zwiedzający mogą zobaczyć barokowy kościół z roku 1771 o konstrukcji zrębowej. Kościół p.w. Wszystkich Świętych to świątynia zaliczana do największych drewnianych kościołów w Polsce i znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej Małopolski. Wyposażenie świątyni odzwierciedla styl barokowo–rokokowy.
Ciekawym elementem architektonicznym jest również brama wjazdowa do pałacu Lubomirskich. Ta barokowa brama pochodzi z roku 1697 i prowadził do już obecnie nie istniejącego pałacu rodziny Lubomirskich. Została ona wybudowana na podobieństwo łuku triumfalnego. Obecnie brama wkomponowana jest w ogrodzenie kościoła.
W mieście znajdziemy również murowany obelisk fundacji Lubomirskich. Według tradycji pomnik powstał w miejscu pojedynku stoczonego pomiędzy braćmi Lubomirskimi. Ten który poległ był członkiem zakonu kawalerów maltańskich to obelisk zakończony jest charakterystycznym krzyżem.
Na terenie miasta w czasach okupacji istniało getto. Zostało ono utworzone w 1942 r. Zamknięto w nim Żydów z Dąbrowy, przesiedleńców z okolicznych miejscowości oraz osoby deportowane wcześniej z Łodzi i Skierniewic, a jego teren był ogrodzony. Miejscowi Żydzi mieli tutaj również swoją świątynię. Synagoga została wzniesiona w drugiej połowie XIX w. i posiadała wielką salę modłów. Jednak z początkiem okupacji wojska niemieckie urządziły w niej magazyn, który funkcjonował aż do roku 1970. Obecnie świątynia jest zrujnowana.
W Dąbrowie można także wypoczywać aktywnie. W gminie przygotowanych jest kilka szlaków i ścieżek rowerowych.
Co jeszcze polecisz do zwiedzenia w Dąbrowie Tarnowskiej? Napisz!