Pierwsze wzmianki o mieście Maków Podhalański pochodzą z roku 1378. Ludność makowska zajmowała się rybołówstwem i hodowlą owiec. Oprócz rolnictwa rozwijały się rzemiosło, w tym zwłaszcza wyrób gontów oraz garncarstwo, bednarstwo i kowalstwo. W XVII w. ukształtowało się centrum dzisiejszego miasta Makowa.
W 1683 roku Maków zamieszkiwało ok. 400 mieszkańców. W roku 1752 August III obdarzył Maków przywilejem organizowania jarmarków, a w roku 1840 Maków uzyskuje prawa miejskie. Duże znaczenie dla rozwoju Makowa miało uruchomienie linii kolejowej z Krakowa do Chabówki (1884 rok). W 1914 roku Maków stał się siedzibą starostwa. W dniu 4 sierpnia 1916r. w groźnym pożarze spłonął cały Rynek i ul. Kościelna (łącznie 56 domów). W latach 1923-25 miasto zelektryfikowano.
Co zwiedzić w Makowie Podhalańskim?
Do głównych zabytków należy kościół parafialny pw. Przemienienia Pańskiego. Jest to kościół murowany, późno klasycystyczny, zbudowany w latach 1826 – 1828. Przy budowie wykorzystano pozostałości wcześniejszego kościoła z XVII/XVIII w. stanowiący przykład kościoła typu „Józefińskiego”.
W mieście w XIX wieku istniała huta żelaza, obecnie można zobaczyć tylko jej pozostałości w formie zachowanych resztek murów oporowych. Ciekawym elementem jest również modernistyczny budynek sanatorium powstały w latach 30. XX wieku.
Oprócz tego Maków słynie z malowniczych terenów. Jest on doskonałą bazą wypadową dla pieszych wypraw w Beskid Makowski i Beskid Żywiecki.