Właściwym początkiem miasta Miechów było sprowadzanie na jego teren zakonników zwanych Bożogrobcami. Miało to miejsce w 1163 r. Wcześniej Miechów był małą osadą. W 1525 r. klasztor rozrósł się i przyciągał coraz większe rzesze pielgrzymów. W 1624 r. w mieście pojawił się pierwszy drewniany ratusz stojący na rynku.
W XIX wieku w Miechowie powstały niewielkie zakłady przemysłowe, m.in. wytwórnia mydła i świec. Niezmiernie ważnym wydarzeniem dla Michowa była budowa drogi w 1830 r. z Warszawy przez Kielce do południowych granic Królestwa Polskiego.
Co zwiedzić w Miechowie?
W Miechowie można znaleźć klika uroczych miejsc, m.in. Dworek Zacisze wybudowany w 1784 r. Jest to drewniana budowla, która stała się obecnie miejscem ekspozycji związanej z Tadeuszem Kościuszką. Budynek jest przykładem rezydenci mieszczańskiej, posiada charakterystyczne elementy staropolskiego dworu.
Parafia Grobu Bożego Bazylika Mniejsza – kościół i klasztor bożogrobców ufundowany w 1163 r. przez Jaksa z rodu Gryfitów. Był to pierwszy w Polce i w Europie klasztor, który reprezentował ideę i kult Grobu Bożego. Był nie tylko najstarszym, ale także najbogatszym klasztorem tego typu w Europie. Obecny kościół wybudowano w 1233-1293 r. a następnie przebudowano go w 1394 – 1410 r. oraz w XVIII w. Kościół jest murowany o charakterze gotyckim z fragmentami romańskimi. Natomiast przebudowany w stylu późno barokowym. Również podziemna część kościoła jest znacznie rozbudowana – znajduje się w nim szereg krypt grobowych, w których pochowani są miechowscy zakonnicy. Krypty łączą się szeregiem korytarzy prowadzących pod kościołem, ale także wychodzącymi poza jego obręb. Zakrystia ma też bezpośrednie połączenie z sąsiadującym budynkiem, czyli „zamkiem generałów”. Cechą charakterystyczną kościoła jest również jego wieża – sześciokondygnacyjna. Wieża posiada charakterystyczny dla miechowskiego kościoła kulisty hełm.
Na terenie powiatu miechowskiego znajdują się liczne rezerwaty przyrody m.in. Złota Góra z roślinnością stepową, Kwiatówka ze stuletnim lasem mieszanym, Lipny Dół z wielogatunkowym naturalnym lasem liściastym.