Historia Niepołomic jest nierozerwalnie związana z zamkiem oraz z Puszczą Niepołomicką, jako miejscem licznych polowań owianych legendami. Pierwotna wieś powstała zapewne jako osada usługowa przy wzniesionym tu w latach 1340 – 1349 przez Kazimierza Wielkiego zamku obronno-myśliwskim. Znaczniejszy rozwój osady przypadł dopiero na czasy Władysława Jagiełły, który często odwiedzał Niepołomice.
Miasto otrzymało prawa miejskie 11 kwietnia 1776 roku. Po drugiej wojnie światowej sytuacja miasta była bardzo ciężka. Dopiero na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, w związku z budową Nowej Huty, Niepołomice zaczęły się dynamicznie rozwijać.
Co zwiedzić w Niepołomicach?
Główną atrakcją turystyczną w mieście jest Zamek Królewski. Murowaną warownię wybudowano w połowie XIV stulecia z rozkazu Kazimierza Wielkiego. Zamek stał się ulubionym miejscem pobytu Króla, jednak jego rozkwit nastąpił dopiero w czasach panowania Władysława Jagiełły, kiedy to odbywały się w nim sądy, spotkania króla i jego rady oraz polowania z udziałem zagranicznych gości.
Modernizacji zamku pojął się w 1506 roku Zygmunt Stary, a ostateczny, renesansowy kształt rezydencja uzyskała w czasach Zygmunta Augusta. W roku 1991 Zamek stał się własnością Gminy Niepołomice. W jego odrestaurowanych komnatach odbywają się koncerty, wystawy, przedstawienia i konkursy.
Innym zabytkiem znajdującym się na terenie gminy jest najstarszy w Polsce Klasztor Benedyktynek w Staniątkach. Jego budowa zakończyła się w roku 1216, a klasztor pełni swoje pierwotne funkcje dnia dzisiejszego. Będąc w Niepołomicach należy pamiętać także o Kościele Parafialnym pw. Dziesięciu Tysięcy Męczenników. W 2008 roku mieszkańcy obchodzili 650 rocznicę konsekracji kościoła.
Nieodłącznym miejscem, w którym należy być będąc w Niepołomicach jest oczywiście Puszcza Niepołomicka. Jest to siódmy co do wielkości kompleks leśny w Polsce. Rozciągająca się na powierzchni 12 tysięcy hektarów Puszcza poprzecinana jest licznymi ścieżkami rowerowymi i traktami spacerowymi.
Co jeszcze polecisz w Niepołomicach? Napisz!
Masz zdjęcia z Niepołomic? Prześlij je do nas!