W 1292 r. król czeski Wacław II z dynastii Przemyślidów wydał dokument lokacyjny Nowego Sącza. Nowy Sącz był miastem wielokulturowym i wielonarodowym.
Miastem rządzili burmistrzowie lub starostowie pochodzący z innych krajów: Niemiec – Johan Johanides, Czech – dr. Karol Slavik, a także Roman Sichrawa, który też miał czeskie korzenie.
Co zwiedzić w Nowym Sączu?
Zwiedzających Nowy Sącz zainteresować powinien zespół klasztorny niepokalanek, zwany „Białym Klasztorem”. Klasztor usytuowany jest na skarpie, a jego sylwetka wkomponowana jest w otaczający go park – założony równocześnie z klasztorem. Architektura klasztoru wzorowana jest na formach renesansowych. W mieście znajdziemy również liczne kościółki:
- Kościół parafialny pw. Matki Bożej Niepokalanej,
- Kościół pw. św. Heleny,
- Kościół pw. św. Kazimierza,
- Kościół pw. św. Elżbiety,
- Kościół pw. św. Ducha
- i klasztor oo. Jezuitów.
Ciekawym elementem sztuki sakralnej jest również kapliczka pw. św. Marka zwana popularnie „szwedzką”. Stoi w miejscu, gdzie grzebano skazańców, a w XVII w. żołnierzy szwedzkich.
Dzielnica miasta „Stara Kolonia” położona nieopodal głównego dworca kolejowego jest jednym z najstarszych, przetrwałym prawie przez 100 lat osiedlem robotniczym w kraju. Powodem powstania osiedla był dynamicznie rozwijający się przemysł kolejowy. W 1876r. w Nowym Sączu powstały Warsztaty Kolejowe, uruchomiono także linie kolejowe: Tarnów–Leluchów oraz do Chabówki.
Synagoga, zwana też bóżnicą, znajduje się nieopodal zamku królewskiego. Budynek synagogi stanął w 1746 r. W czasie pożaru miasta w 1894 r. spaliła się i synagoga. Odbudowując ją pod koniec XIX w. nadano jej cechy architektury tego okresu, zachowane do dzisiaj bez zmian. Obecnie w Synagodze znajduje się galeria sztuki, w której można podziwiać wystawę „Stara Synagoga”.
Coraz większą atrakcją staje się także Sądecki Park Etnograficzny. Znaleźć w nim można Miasteczko Galicyjskie, a także regionalny skansen, który prezentuje kulturę ludową Sądecczyzny. Sądecki Park Etnograficzny jest jednym z ciekawszych skansenów w Polsce i atrakcją turystyczną regionu. Założono go na malowniczym wzgórzu pośród drzew. Na powierzchni 20 ha zgromadzono prawie 70 historycznych obiektów.