Ryglice

Miejscowość Ryglice powstała najprawdopodobniej w XII wieku, a jej mieszkańcy zajmowali się pędzeniem smoły. Pierwsza wzmianka o Ryglicach pochodzi z 1301 roku, kiedy to Władysław Łokietek ustanowił właścicielami Ryglic Mikołaja Burzę i Wawrzyńca Kielanowskiego.

Wieś rozwija się dynamicznie w czasie panowania Kazimierza Wielkiego i prawdopodobnie za jego panowania nadano miejscowości prawa miejskie. Wtedy także do miasta przybywają Żydzi. Od XV wieku następuje dynamiczny rozwój miasta, który wyhamowuje w XVII wieku. Wtedy miasto nawiedzają powodzie i wybucha zaraza cholery. W wieku XVIII następuje duży napływ ludności Żydowskiej z Niemiec.

W Ryglicach rozwija się tkactwo, którym zajmują się chrześcijanie oraz handel prowadzony przede wszystkim przez Żydów. Po II wojnie światowej Ryglice odbudowały się i rozbudowały. Od 1 stycznia 2001 r. decyzją Rady Ministrów znów stały się miastem. Znajdujące się w powiecie tarnowskim i mające 700-letnią historię Ryglice liczą obecnie około 3 tysięcy mieszkańców i są 884 miastem w Polsce.

Co warto zwiedzić w Ryglicach?

W Ryglicach znajduje się zespół pałacowy z pierwszej połowy XIX wieku. Jest to budynek o formach barokowych, który leży w otoczeniu parku. Miasto oferuje turystom także aktywną formę wypoczynku.

Turyści mogą nauczyć się tutaj jazdy konnej, wziąć udział w rajdach konnych, czy zakosztować urokliwych przejażdżek bryczką. Ponadto rowerzyści mają do dyspozycji kilka tras rowerowych, a amatorzy wędrówek znajdą trasy do wycieczek pieszych.

Co jeszcze polecisz w Ryglicach? Napisz!

Dodaj komentarz