Miasto Tarnów powstało w 1330 r. na podstawie dokumentu wydanego przez kancelarię królewską Władysława Łokietka, który to pozwolił ówczesnemu wojewodzie krakowskiemu ulokować miasto. Jak to bywało w czasach średniowiecza, miasto założono na wzgórzu, które dominowało nad najbliższą okolicą.
Podstawą rozwoju Tarnowa był przebiegający przez miasto szlak handlowy prowadzący z Niemiec na Ruś. Do dziś zachował się średniowieczny układ miasta.
Co warto zwiedzić w Tarnowie?
Wśród atrakcji jakie można spotkać w Tarnowie na uwagę zasługuje przede wszystkim starówka, która zwana jest także „perłą polskiego renesansu”. Jest jednym z najpiękniejszych przykładów renesansowego układu architektonicznego polskich miast. Tarnowski rynek należy do jednych z mniejszych placów miejskich w kraju. Otoczony jest zabytkowymi budynkami – renesansowymi kamieniczkami z podcieniami. Został wpisany na Szlak Renesansu w Małopolsce.
W Tarnowie można ponadto odwiedzić trzy gotyckie drewniane kościółki:
- kościół p.w. Matki Bożej Szkaplerznej, popularnie zwany także „kościółkiem na Burku”,
- kościółek p.w. św. Trójcy „na Terlikówce” z 1527 r.
- oraz stojący na Górze św. Marcina – kościół p.w. św. Marcina z XV w.
- Wszystkie te obiekty leżą na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.
W mieście znajdziemy również najsłynniejsze polskie Muzeum Etnograficzne, które jako jedyne w Europie posiada stałą wystawę poświęconą historii i kulturze Romów. Na dziedzińcu muzeum można podziwiać prawdziwe cygańskie wozy oraz na życzenie zwiedzających muzeum organizuje udział w cygańskim ognisku i tańce Cyganek ubranych w barwne stroje. Każdego roku w lipcu sprzed Muzeum wyrusza „Tabor Pamięci”, który ściąga do Tarnowa i okolic nie tylko Romów, ale i turystów z całego świata.
Pomimo, iż dzisiaj w mieście nie kursują tramwaje to możemy znaleźć tam zrekonstruowany przystanek tramwajowy. Jest to pozostałość po czasach, kiedy to po Tarnowie mknęły „biedronki” – tarnowskie tramwaje. W latach 1911-1942 w mieście funkcjonowała linia tramwajowa.
W dawnej dzielnicy żydowskiej znajduje się jeden z najstarszych i najciekawszych cmentarzy żydowskich w Małopolsce, tutaj także zlokalizowane było getto. Przy ulicy Żydowskiej znajduje się Bima – pozostałość po Starej Synagodze. Dziś organizowane są tutaj koncerty w ramach obchodów Dni Pamięci Żydów Galicyjskich.
Nieopodal Tarnowa w Zalipiu istnieje jedyna w Polsce „malowana wieś”. Jest to ok. 30 zagród, w których znajdują się budynki mieszkalne lub gospodarcze ze ścianami pomalowanymi w charakterystyczne ornamenty kwiatowe.