Trzebinia

Nazwa miasta Trzebinia pochodzi od słowa „trzebić”, co oznacza wyrąb lasu w celu uzyskania terenów pod uprawę. Pierwszym dokumentem wymieniającym Trzebinię jest orzeczenie Władysława Łokietka przyznające klasztorowi w Tyńcu zamek Golesz. Dokument pochodzi z 1319 r. natomiast w 1415 r. Władysław Jagiełło wydał dokument zezwalający na lokowanie osady górniczej na prawie magdeburskim.

W XV w. na terenie Trzebini działało ok. 9 kopalń rud ołowiu. Prawa miejskie Trzebinia otrzymała w 1817 r. Rozwijała się tutaj przemysł wydobywczy, który przetrwał także wybuch II wojny światowej. Miasto kilkakrotnie zmieniało swoją przynależność administracyjną, aż w końcu w wyniku ostatniej reformy administracyjnej stało się częścią województwa małopolskiego.

Co zwiedzić w Trzebini?

Spacerując po mieście warto zaglądnąć do Dworu Zieleniewskich, którego historia sięga XIII w. Obecnie dwór jest siedzibą instytucji kultury, która organizuje liczne koncerty i wystawy. Godny uwagi jest również zespół pałacowo-parkowy w Młoszowej. Zamek był wielokrotnie przebudowywany i obecnie przybrał postać neogotyckiego obiektu. Jego historia sięga XIV w. natomiast obecnie jest on w posiadaniu Akademii Ekonomicznej w Katowicach, która chce przystosować obiekt do prowadzenia zajęć akademickich.

Sakralna część zabytków Trzebini to przede wszystkim Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Prace nad budową kościoła zostały zakończone w 1961 r. Szczególną uwagę w kościele przyciągają barwne witraże oraz organy. Kościół otoczony jest przepięknym parkiem, w którym wierni mogą przebyć Drogę Krzyżową.

Innym zabytkiem sakralnym jest Sanktuarium Maryjne w Połkach. Kościół powstał w 1314 r. jednak został strawiony przez pożar. Świątynia została odbudowana, jednak znacznie skromniej. Ponadto zły stan budowli spowodował, że w 1949 r. musiała ona zostać rozebrana. Udało się ją odbudować, a prace nad renowacją zakończyły się w 1954 r.

Dodaj komentarz