Zakopane

Zakopane – pierwsze wzmianki o Zakopanem pochodzą z roku 1564. Natomiast Zakopane powstało na mocy przywileju króla Stefana Batorego z roku 1578. Nazwa pochodzi od słowa „Zakopane” (karczowisko) i pierwotnie brzmiała Za Kopane. Jak głosi tradycja, pierwszymi osadnikami w rejonie dzisiejszego Zakopanego byli chłopi i mieszczanie uciekający przed gniewem świeckich i duchownych panów. W 1772 r. miejscowość została zagarnięta przez Austriaków, którzy sprzedali ją w 1824 r. rodzinie Homolacsów. Wówczas rozwijały się tu przede wszystkim kuźnice.

Ziemia zakopiańska przynosiła niewielkie płody rolne, dlatego wielu mieszkańców szukało innych sposobów bytowania – kłusowali w pańskich i królewskich lasach, podkradali drewno, a także często napadali na kupców i podróżnych, rabując ich dobytek. Legendarnym zbójnikiem był żyjący na przełomie XVII i XVIII wieku Jura Janosik z Terechowej na Słowacji. Po polskiej stronie Tatr najbardziej znanymi zbójnikami byli Tatar, Mateja i Mardula.

W roku 1886 Zakopane zostało oficjalnie uznane za uzdrowisko. Powstały pierwsze sanatoria, gdzie leczono gruźlicę. Bywali tu polscy artyści, pisarze, aktorzy, poeci, kompozytorzy, politycy i miłośnicy taternictwa.

Co zwiedzić w Zakopanem?

Chociaż Zakopane kojarzy się przede wszystkim z turystyką górską i nartami to w XIX w. było miejscem, które skupiało całą śmietankę kulturalną i towarzyską Polski. Po tamtym okresie pozostało wiele muzeów i galerii, m.in. założone w 1888 roku Muzeum Tatrzańskie im. Tytusa Chałubińskiego, które jest jednocześnie najstarszym regionalnym muzeum w Polsce. W muzeum zobaczyć można kolekcje sztuki ludowej, strojów regionalnych, flory i fauny Tatr. Sam budynek muzeum – willa „Koliba” to jedno z pierwszych dzieł „stylu zakopiańskiego”, który później zdominował architekturę tamtego regionu.

W Muzeum Karola Szymanowskiego znaleźć można zbiór licznych pamiątek pozostałych po kompozytorze. Często są tu organizowane koncerty muzyki kameralnej. Natomiast zwiedzając Muzeum Władysława Hasiora zostaniemy przeniesieni w świat fantastyki. Ekscentryczne dzieła artysty, do tworzenia których wykorzystywał gazety, stare zegary i zabawki dziecięce, uważane są za jedne z zakopiańskich skarbów. W mieście znajdziemy także Muzeum Kornela Makuszyńskiego oraz Jana Kasprowicza.

Kolejnym miejscem, które warto odwiedzić w Zakopanem jest Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach. Historia kościoła sięga roku 1951, kiedy to wybudowano kaplicę, w której odprawiano nabożeństwa na cześć Matki Boskiej z Fatimy. W 1961 roku biskup Fatimy przekazał na ręce kardynała Stefana Wyszyńskiego figurę Matki Bożej Fatimskiej, aby pielgrzymowała ona po Europie położonej za żelazną kurtyną. Figurka maryjna wyruszyła na pielgrzymkę obejmującą prawie wszystkie diecezje Polski. Konieczne było późniejsze odnowienie figury, którym zajęła się ludowa artystka, dodając przy tym błękit do bieli fatimskiej Pani. W 1987 roku, dwadzieścia sześć lat po rozpoczęciu różańcowych rekolekcji, Jan Paweł II dokonał w Rzymie koronacji figury Matki Bożej Fatimskiej, która ostatecznie stanęła w zakopiańskim sanktuarium. Obecny kościół powstał, jako podziękowanie za uratowanie życia Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II po zamachu 13 maja 1981 roku.

Kolejnym Sanktuarium Maryjnym jest Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr na Wiktorówkach. Historia tego miejsca sięga 1860 r. kiedy to małej pasterce z Rusinowej Polany zaginęły owce. Dziewczyna szukając zaginionych zwierząt, pośród mgły, zauważyła postać, którą określiła jako Piękną Panią lub Jaśniejącą Panią. Swoją historię opowiedziała Wojciechowi Łukaszczykowi, który powiesił w tym miejscu święty obrazek, a później zrelacjonował całą historię ks. Szymonowi Kossakiewiczowi, który ją spisał. Początkowo przed zawieszonym obrazkiem przychodzili modlić się okoliczni pasterze i górale, którzy na początku zastąpili papierowy obrazek obrazkiem malowanym na szkle, a później zbudowali niewielką kapliczkę i umieścili w środku figurkę Matki Bożej. Obecnie kaplica to piękny drewniany budynek.

Poszukując innych drewnianych obiektów sakralnych na terenie Zakopanego warto pamiętać o Kaplicy Najświętszego Serca Jezusa na Jaszczurówce. Kaplica jest projektu Stanisława Witkiewicza. Natomiast najstarszy drewniany kościół w Zakopanem to Kościół Matki Bożej Częstochowskiej zwany także starym kościołem. Powstał on w 1847 r. Nieopodal kościoła znajduje się kapliczka Gąsieniców i Stary Cmentarz noszący też nazwę Cmentarza Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku. Całość tworzy zespół obiektów sakralnych znajdujących się na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. Cmentarz został założony w 1848 r., a jego nazwa pochodzi o jego fundatora Jana Pęksy. Od lat dwudziestych XX wieku chowano tu tylko osoby zasłużone dla Zakopanego, Tatr i Podhala. Na Pęksowym Brzyzku znajduje się około 500 grobów i większość nagrobków to niepowtarzalne dzieła sztuki, wykonane w drewnie lub metalu, rzeźbione motywami podhalańskimi, malowanymi na szkle. Wiele nagrobków zaprojektowali wybitni artyści plastycy: Antoni Kenar, Antoni Rząsa, Władysław Hasior.

Zakopane Przewodnik Tatry

Przewodnik po Zakopanem

Lekki i poręczny przewodnik, który spakujesz bez problemu do plecaka. Ma kolorowe marginesy, wyróżnienia ciekawostek, fotografie i barwne mapy. Zastosowano podział na starannie zaplanowane dwudniowe trasy, prowadzące do najciekawszych miejsc Tatr: zabytków, rezerwatów przyrody, szlaków pieszych, rowerowych i kajakowych. Wystarczy wybrać trasę ze spisu treści i ruszyć w drogę.

Opisano Zakopane i jego okolice, Podhale, Spisz, Orawę, najciekawsze trasy na szczyty i doliny. Nie zabrakło Pięciu Stawów, Gąsienicowej, Morskiego Oka.

Zobacz więcej i kup online >>

Jedna myśl nt. „Zakopane

Dodaj komentarz