Opolskie

Województwo opolskie obejmuje fragment Wyżyny Śląsko-Krakowskiej, Niziny Śląskiej oraz część Sudetów z Przedgórzem Sudeckim. W południowo-zachodniej części województwa znajdują się Góry Opawskie. Dzięki nim w lecie można tu uprawiać wspinaczkę, kolarstwo górskie, a zimą narciarstwo.

Korzystne warunki klimatyczne oraz glebowe, a także występowanie surowców mineralnych sprzyja rozwojowi przemysłu i intensywnemu rolnictwu. Walory klimatyczne i turystyczne sprzyjają turystyce. W tym regionie miesza się kultura polska, czeska i niemiecka.

Stolicą województwa jest Opole. Do większych atrakcji tego miasta można zaliczyć amfiteatr, ZOO oraz obiekty sportowe i rekreacyjne. Nad centrum miasta góruje kościół katedralny świętego Krzyża. Na rynku znajduje się potężny ratusz, zbudowany w stylu florenckiego Palazzo Vecchio. Na zachodzie miasta znajduje się skansen Muzeum Wsi Opolskiej. Do najbardziej urokliwych miejsc miasta można zaliczyć „opolską Wenecję” położoną nad kanałem Odry – Młynówką.

W miejscowości Brzeg znajduje się renesansowy zamek nazywany „Śląskim Wawelem”. Na szczególną uwagę zasługuje także zamek w Mosznej posiadający 99 wież zamkowych. Nysa dzięki swojej niezwykłej architekturze zyskała miano „Śląskiego Rzymu”. Gotycki kościół św. Jakuba jest jednym z najbardziej atrakcyjnych zabytków architektury sakralnej. Miejscem zasługującym na uwagę są także Łambinowice, gdzie w pobliskich lasach za czasów wojny francusko-pruskiej został utworzony obóz jeniecki. Obecnie znajdują się tam muzeum i pomnik upamiętniające tragedię jeńców wojennych.

Strefę rekreacyjną województwa opolskiego stanowią Bory Stobrawskie, oraz Zbiornik Turawski na Małej Panwi zagospodarowany dla celów rekreacyjnych. Miłośnicy kąpieli i wędkarstwa w lecie odwiedzają Srebrne Jezioro. Szczególną rolę w regionie odgrywają zbiorniki retencyjne, regulowane przez Odrę. Wokół nich położona jest największa liczba ośrodków wypoczynkowych. Odra i jej dopływy dają bardzo dobre warunki do kajakarstwa.

Dodaj komentarz