ul. Wojska Polskiego
Coś dla miłośników turystyki przemysłowej. Jest najstarszą specjalną strefą ekonomiczną w Polsce. Założona w 1955 r. i od początku swego istnienia zarządzana jest przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. Aż 604 hektary terenów inwestycyjnych z kompleksową, nowoczesną infrastrukturą z mediami technologicznymi i pełnym uzbrojeniem gruntów, z ofertą gotowych hal fabrycznych i obsługą celną, logistyczną, hotelową. Uwagę zwraca nowoczesna architektura fabryk wybudowanych w latach 1996-2007. W halach fabrycznych ( przez lata 1939-2007 ) powstaje sprzęt lotniczy (zaprojektowano, wyprodukowano i wyremontowano ok. 20 tysięcy samolotów różnych typów – odrzutowych i tłokowych, wojskowych i cywilnych).
Nowością produkcyjną Polskich Zakładów Lotniczych będą niebawem śmigłowce „Black Hawk” – znany produkt amerykańskiego koncernu lotniczego Sikorsky Aircraft Corporation. Przy obiektach PZL staną atrakcje muzealne: szkolno-bojowy samolot odrzutowy „Iryda”.Od 1945 r. wytwarza się w Mielcu sprzęt motoryzacyjny różnego przeznaczenia (niegdyś produkowano autobusy, karetki pogotowia, samochody pożarnicze, samochody osobowe „Mikrus”, telewizyjne wozy transmisyjne „Mielec”, samochody-chłodnie oraz części do ciągników i motocykli, a obecnie dobrze sprzedają się ekskluzywne automobile „Leopard”, „Cobra” i „Jaguar”, 90 typów pojazdów elektrycznych i hybrydowych „Melex” oraz na dużą skalę produkuje się wiązki elektryczne oraz części i zespoły dla znanych na świecie marek samochodowych).
Do czołowych 2 tysięcy firm w Polsce, których dochody to przynajmniej 60 mln zł, należy sześć zakładów z Mielca: Kronospan, BRW, Kronoflooring, Silva, Bury Technologies i Onduline Production.
Turyści mogą być zaskoczeni, że to z Mielca właśnie pochodzą lody słynnej „Zielonej Budki”, panele podłogowe „Kronospanu”, meble BRW, specyfiki lecznicze „Colfarmu”, telefony komórkowe „Nokia” produkcji firmy Bury Technologies. Na lotnisku dowiedzą się, że największa na świecie firma usług agrolotniczych to ZUA-Mielec.
Turystyka przemysłowa rozwija się i obejmuje kilkanaście spośród 70 firm z SSE EURO-PARK MIELEC.
Zwiedzanie terenu – od poniedziałku do piątku, po uzgodnieniu z dyrekcją Oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu SA w Mielcu, tel. 17 788 72 36.
Zwiedzanie firm wewnątrz – po wyrażeniu zgody przez kierownictwo poszczególnych zakładów.
Zapraszamy do inwestowania w Grudziądzu na terenach objętych Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną. Przygotowana jest tam duża baza ofert inwestycyjnych. http://www.biznes.grudziadz.pl/nasza-oferta-grudziadz/page/show/23