Miasto na Pogórzu Śląskim, leżące nad Olzą. Rzeka wyznacza granicę polsko-czeską, współcześnie rozdzielając miasto na dwie jednostki administracyjne – miasto polskie Cieszyn i Czeski Cieszyn.
Legenda o założeniu Cieszyna głosi, że w 810 roku dokonali tego trzej bracia, synowie Leszka III – Bolek, Leszek i Cieszek, którzy spotkali się po długiej wędrówce przy źródełku, wokół którego założyli osadę (do dzisiaj możemy oglądać w Cieszynie Studnię Trzech Braci).
Źródła historyczne podają, że zalążkiem miasta była Góra Zamkowa, na której osadnictwo pojawiło się już na przełomie IV i V w. p.n.e., jednak powstanie grodu przypadło na wiek X n.e., a jego bujny rozwój to XII wiek.
Od ok. 1290 r. Cieszyn był stolicą księstwa cieszyńskiego, a potem całego regionu – Śląska Cieszyńskiego. Reformacja spowodowała w mieście zróżnicowanie religijne. Miasto zamieszkiwali nie tylko Polacy, ale także Niemcy, Czesi oraz Żydzi i Węgrzy.
Spór o przynależność terytorialną Śląska Cieszyńskiego doprowadził do podziału miasta w 1920 r. Leżące na lewym brzegu Olzy przedmieścia weszły w skład Czechosłowacji i utworzyły nowe miasto. Od tamtego czasu Cieszyn rozwija się jako dwa graniczne miasta przedzielone rzeką.
Co zwiedzić w Cieszynie?
- Wzgórze Zamkowe: Romańska Rotunda (XI w.)
Wieża Piastowska (XIV w.)
Wieża Ostatecznej Obrony (XIII w.)
Pałacyk Myśliwski Habsburgów
- Zabudowania Rynku i Cieszyńska starówka
- „Cieszyńska Wenecja” – zabudowania nad potokiem, przy ul. Przykopa
- Muzeum Śląska Cieszyńskiego – najstarsze publiczne muzeum na ziemiach polskich
- Bracki Browar Zamkowy w Cieszynie, działający od 1846
- Teatr im. Adama Mickiewicza – budynek w stylu wiedeńskim z początku XX wieku
Rekreacja
Przez Cieszyn przechodzą 4 trasy rowerowe oraz 6 tras spacerowych, zarówno po polskiej, jak i po czeskiej stronie znajdują się baseny i kąpieliska miejskie.
Ciekawostki o Cieszynie
W czasie długiego weekendu majowego w Cieszynie organizowany jest Festiwal Filmowy Kino na Granicy (kinonagranicy.pl).
W Cieszynie (części czeskiej) pracował jako bibliotekarz Jaromir Nohavica, jedna z jego piosenek opowiada właśnie o tym mieście.
W Cieszynie funkcjonowała najkrótsza linia tramwajowa w monarchii austro-węgierskiej. Ruszyła ona w lutym 1911 roku. Trasa prowadziła z okolic dzisiejszego Rynku, przez most na Olzie w kierunku stacji kolejowej w obecnym Czeskim Cieszynie. Długość trasy to 1793 metry. W 1920 r., gdy doszło do podziału miasta konieczne stały się kontrole na moście granicznym. Ponieważ utrudniało to komunikację, linię zlikwidowano w kwietniu 1921 r.