Miasto Dolsk (niem. Dolzig) położone w powiecie śremskim, między dwoma jeziorami: Dolskim Wielkim i dolskim Małym. Na herbie miasta widnieje postać Michała Archanioła walczącego ze smokiem.
Najstarsze ślady osadnictwa w regionie pochodzą z kultury łużyckiej. Zostały znalezione brązowe ozdoby z tego okresu oraz cmentarzysko. Na półwyspie Jeziora Dolskiego Małego znajdowało się grodzisko, które było tu do XVIII wieku. Znajdowała się tu też osada targowa, na przełomie XI i XII wieku. Powstała ona na szlaku handlowym łączącym Poznań ze Śląskiem.
Do największych atrakcji turystycznych Dolska należą:
– Rynek i zabudowa miejska. Rynek obecnie nazywany jest Placem Wyzwolenia, pochodzi z roku 1359. Na środku rynku znajduje się pomnik Bohaterów Ziemi Dolskiej z 1978 oraz figura św. Nepomucena z 1880.
– Parafialny kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła. Kościół został wybudowany w latach około 1460, został ufundowany przez bp. Andrzeja z Bnina. We wnętrzu znajduje się renesansowy ołtarz główny z obrazem przedstawiającym Koronację Matki Boskiej z roku 1627 oraz obraz Złożenie do grobu z 1855 roku. Całość otacza mur z barokową bramą, Kościół został odnowiony po pożarze z 1790 roku.
– Zabytkowa plebania z połowy XVIII wieku, wewnątrz zachowały się polichromie z scenkami rodzajowymi. Przed plebanią znajduje się kapliczka z figurą Serca Jezusowego oraz tablica założycieli kółka rolniczego z 1926, zrekonstruowana w 1996.
– Barokowy kościół pw. św. Wawrzyńca z roku 1685. We wnętrzu znajduje się obraz przedstawiający św. Wawrzyńca z wieku XVII.
– Willa ”Azaria” z roku 1903, znajdująca się przy ul. Śremskie Przedmieście 23
– Zabytkowy wiatrak Koźlak z pierwszej połowy XIX wieku
– Park dworski w folwarku Podrzekta z końca XIX wieku.
– Pomnik Janusza Kusocińskiego z 1977 roku (pseud. Kusy, polski lekkoatleta, złoty medalista olimpijski z Los Angeles w biegu na 10000 m, srebrny medalista pierwszych mistrzostw Europy na dystansie 5000 m)
– Ratusz z wieżą z roku 1981, projektu Jana Kasińskiego
– Dwór secesyjny z roku 1909, w dawnym folwarku Podrzekta
– Zabytkowa oficyna dworu biskupiego z roku 1760