Kalisz

Kalisz leży w środkowo-zachodniej Polsce. Jest drugim co do wielkości miastem województwa wielkopolskiego. Znajduje się tu siedziba diecezji kaliskiej. Miasto położone jest nad rzeką Prosną, na Wysoczyźnie Kaliskiej. Od 1314 roku do II rozbioru Polski Kalisz pozostawał stolicą województwa kaliskiego.

Od IX wieku była tu osada kasztelańska z grodem. Później w X wieku Kalisz był jedną z głównych siedzib królestwa (łac. sedes regni principalis). W 1138 na mocy ustawy sukcesyjnej Bolesława III Krzywoustego ziemia kaliska została włączona do dzielnicy senioralnej. W 1193 w kolegiacie św. Pawła Apostoła został pochowany książę kaliski Mieszko Młodszy, w 1195 książę kujawski Bolesław Mieszkowic, 1202 książę zwierzchni Polski Mieszko III Stary. Za czasów panowania Bolesława Pobożnego miasto stało się główną rezydencją panującego i zdobyło wysoką pozycję – było stolicą wschodniej Wielkopolski.

Kalisz został później stolicą departamentu kaliskiego w Księstwie Warszawskim, w Królestwie Kongresowym był stolicą województwa do 1837, a następnie w latach 1837–1845 i 1867–1918 był stolicą guberni Cesarstwa Rosyjskiego. W latach 1975–1998 był stolicą województwa kaliskiego.

Są tu Filharmonia Kaliska, teatry – im. Wojciecha Bogusławskiego czy Tańca Współczesnego, muzea – m.in. Ziemi Kaliskiej, liczne galerie. W Kaliszu organizowane są różne festiwale teatralne, muzyczne i multimedialne.
Warto zobaczyć ratusz, Villa Calisia (dawny Pałac Ślubów), kościoły i katedrę św. Mikołaja Biskupa, budynki miejskie, pałace, fortyfikacje, architekturę przemysłową oraz parki i mosty. Godny polecenia jest też rezerwat archeologiczny na Zawodziu, gdzie obejrzymy grodzisko, fundamenty kolegiaty św. Pawła Apostoła czy fragmenty grobowca Mieszka Starego.

Kalisz to miejsce urodzenia Stanisława Wojciechowskiego (ur. 15 marca 1869) – drugiego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, polityka i działacza spółdzielczego.

Warto odwiedzić stronę informacyjną www.stary.kalisz.pl

Dodaj komentarz