Poznań

Miasto królewskie, niezwykłe, pełne zabytków i atrakcji turystycznych. Jest to miejsce, w którym historia łączy się z nowoczesnością, a jego mieszkańcy mają własną gwarę. W obrębie miasta zlokalizowany jest port lotniczy Ławica.

Pomimo, że Poznań to także archidiecezja i najstarsze biskupstwo w Polsce, miasto otwarte jest na rozwój i nowoczesność. Na przełomie 2009 i 2010 roku Poznań był organizatorem Europejskiego Spotkania Młodych – Taize. W poznańskiej Katedrze położonej na wyspie Ostrów Tumski pochowani są pierwsi władcy Polski: Mieszko I oraz Bolesław Chrobry.

W stolicy Wielkopolski odbywają się liczne imprezy, między innymi Red Bull X-Fighters i Międzynarodowy Festiwal Filmu i Muzyki Transatlantyk. Poznań to także miasto muzeów: dla miłośników historii i militariów warto polecić Muzeum Broni Pancernej Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego; Muzeum Motoryzacji, zlokalizowane pod Rondem Kaponiera prowadzone przez wielkopolski Automobilklub; Muzeum Instrumentów Muzycznych będące oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu, znajduje się na Starym Rynku w zabytkowych kamienicach.

Muzeum Instrumentów powstało w 1945 roku z inicjatywy kolekcjonera instrumentów muzycznych oraz działacza sportowego Zdzisława Szulca, który został równocześnie pierwszym kustoszem muzeum. Wystawy są podzielone są na 4 działy: europejskich instrumentów profesjonalnych, europejskich instrumentów ludowych, pozaeuropejskich instrumentów i muzykaliów. Jest to jedyne tego rodzaju muzeum w Polsce.
Obok obiektów kulturalnych w Poznaniu mają siedzibę liczne kluby sportowe oraz Stadion Miejski Lech Poznań, otwarty w 1980 roku. W 2012 roku Poznań był jednym z miast gospodarzy EURO 2012. Znajduje się tutaj również pole golfowe – ”Bachalski Sport Park”. Zielone pole jest świetnym sposobem na relaks dla miłośników tego zdobywającego coraz więcej zwolenników sportu.

Będąc w Poznaniu warto wybrać się do pobliskiego Gniezna, by zwiedzić zabytkową Katedrę i słynne Drzwi Gnieźnieńskie, na których zobaczyć możemy życiorys św. Wojciecha.
Warto także wybrać się na Maltę – tamtejsza fontanna jest największą w Polsce pływającą instalacją fontannową, znajdującą się na poznańskim jeziorze Maltańskim. Fontanna stanowi jeden z obiektów kompleksu wypoczynkowego na Malcie, a tryska wodą od 2003 roku.

Wydarzenia w Poznaniu:

Noc Świętojańska co roku gromadzi tysiące ludzi, chcących uczcić starosłowiańskie święto Kupały – święto miłości. Podczas tego wydarzenia wypuszcza się do nieba tysiące lampionów w różnych kształtach i kolorach. Jest to niezwykła noc w Poznaniu, którą świętuje się w czerwcu każdego roku.
Święto Kupały rozpoczyna się o godzinie 21.00 przy ulicy Ewangelickiej, gdzie gromadzą się poznaniacy aby wypuścić w niebo lampiony. W 2011 roku został ustanowiony rekord Polski w ilości wypuszczonych lampionów, naliczono ich ponad 11000. Wydarzenie to nazywane jest też Nocą Świętojańską lub potocznie Sobótką. Nazwa słowiańskiego święta związana jest z letnim przesileniem Słońca i obchodzone jest w najkrótszą noc w roku.
Festiwal Smaków Włoskich i Kulinarny Puchar Polski w Poznaniu to tylko niektóre z odbywających się w mieście festiwali przyciągających wielu turystów z Polski, jak też z zagranicy, chcących mile spędzić czas.
”Poznań za pół ceny!” to kolejna edycja zorganizowana przez Poznańską Organizacje Turystyczną. To świetna okazja aby zwiedzić miasto i poznać jego atrakcje.

Atrakcje turystyczne Poznania

W Poznaniu znajduje się wiele zabytkowych zespołów i obiektów atrakcyjnych pod względem architektonicznym. Do najciekawszych zalicza się: zabytkowe budowle Ostrowa Tumskiego i Śródki, między innymi: Kościół Katedralny św. Piotra i św. Pawła z XIV – XV wieku, przebudowany w XVIII wieku; Kościół NMP z lat 1442 – 1448, przebudowany w XVIII wieku; pałac arcybiskupów wybudowany w XV wieku; zespół klasztoru Filipinów z kościołem św. Małgorzaty.

Do zabytków poznańskiego Starego Miasta należą: zespół klasztorny Dominikanek, ob. salezjanów z przełomu XV – XVI wieku, liczne pałace i kamienice w Rynku pochodzące z okresu od XV do XVIII wieku, budynek dawnej Wagi Miejskiej z XVI wieku, Biblioteka Raczyńskich z lat 1821 – 1828. Na wierzy ratuszowej znajdują się figurki koziołków, które każdego dnia o godzinie 12 w południe bodą się rogami. Wiąże się to z legendą, według której są one pamiątką wydarzenia kiedy to dwa kozły postrzegły mieszkańców miasta o pożarze.

Miejscem idealnym do relaksu jest poznańska Malta, czyli duży zbiornik wodny, wokół którego rozbudowano infrastrukturę sportową.

Poznańskie koziołki

Dodaj komentarz