Marsz szlakiem turystycznym Kraków – Beskid Wyspowy

Idealna wycieczka na jednodniowy wypad. Trasa: Kraków – Dobra – Łopień (951 m) – Mogielica (1171 m) – Krzystonów (1012 m) – Jasień (1062 m) – Myszyca (877 m) – Przełęcz Przysłop / Rzeki – Kraków.

Beskid Wyspowy – cechą charakterystyczną tego regionu południowej Polski jest „wyrastanie” odosobnionych, pojedynczych szczytów, które niczym wyspy wznoszą się 400-500 m ponad typowo podgórskie zrównanie sfalowane łagodnymi wzgórzami. Szczyty te mają strome, czasem nawet bardzo spadziste stoki, wierzchowina jednak z reguły jest płaska i wylesiona. Beskid Wyspowy sąsiaduje od południa z Gorcami i Beskidem Sądeckim, od wschodu z Pogórzem Rożnowskim, od północy z Pogórzem Wiśnickim, a krańce zachodnie sięgają Beskidu Średniego i Żywieckiego.

Mogielica

Widok z Mogielicy na Beskid Wyspowy

Z Krakowa do Dobrej dojedziemy w około 1,5 godziny. Należy wysiąść na przystanku: Dobra Skrzyżowanie. Można udać się do centrum miasta lub od razu wejść na zielony szlak (o ile uda nam się go znaleźć ;) w stronę Mogielicy – najwyższego i chyba najładniejszego szczytu Beskidu Wyspowego. Ewentualne trudności w znalezieniu szlaku zostaną bardzo szybko zrekompensowane wspaniałymi widokami w chwili, gdy dotrzemy na górę Łopień. Tam też znajdziemy krzyż, który został zbudowany w 2006 roku z okazji beatyfikacji Jana Pawła II.

Podążając dalej zalesionym terenem, dotrzemy na Przełęcz Marszałka Edwarda Śmigłego – Rydza. Znajdziemy tu tablice informacyjne, w którą stronę należy się udać, by dotrzeć do wybranej przez nas atrakcji.

Po kilku męczących podejściach naszym oczom ukaże się wieża widokowa, z której można podziwiać panoramę Beskidu Wyspowego, Beskid Sądecki, Gorce oraz Pieniny (co bystrzejsze oko, przy odrobinie szczęścia dojrzy nawet Tatry!).

Po chwili odpoczynku, udajemy się w dalszą podróż. Możemy iść dalej zielonym szlakiem w stronę Cichonia lub odbić w przeciwną stronę na żółty szlak, który doprowadzi nas przez Krzystonów i Myszyce do Rzek, skąd mamy możliwość złapania PKS do Krakowa. Cała trasa jest bardzo przyjemna, a widoki przepiękne.

Beata Pęcak

Prześlij swoją relację!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>