Szczytna

Szczytna to miasto położone w malowniczym krajobrazie Obniżenia Dusznickiego między Górami Stołowymi i Bystrzyckimi, nad Bystrzycą Dusznicką.

Od wschodu góruje nad miastem Szczytnik (589 m n.p.m.) z neogotyckim zamkiem zbudowanym w XIX wieku na wzór średniowiecznych zamków obronnych i znajdującą się opodal niego kamienną drogą krzyżową. Obecnie mieści się tutaj ośrodek lecznictwa zamkniętego, a turystom udostępniona jest tylko kaplica pałacowa, ale w niedalekiej przyszłości ma on przejść w ręce Misjonarzy Świętej Rodziny i powstać tu luksusowy hotel.

Ze wzgórza roztacza się wspaniała panorama gór i miasta. Choć wspinaczka jest dosyć ciężka to widoki osłodzą włożony wysiłek.

Współczesna Szczytna słynie z wyrobów przemysłu szklarskiego. W miejscowej hucie szkła krystalicznego wykonano między innymi kryształowy serwis zamówiony z okazji koronacji królowej brytyjskiej Elżbiety II. Zakład działa już ponad 100 lat, niegdyś zatrudniał ponad tysiąc pracowników, obecnie około 300. Hutę można zwiedzać z przewodnikiem (w godzinach przedpołudniowych) i warto to zrobić, ponieważ wycieczka po hucie to niezapomniane przeżycie.

Co zwiedzić w Szczytnej?

Najważniejsze zabytki Szczytnej:

  • neogotycki Zamek Leśna z 1827 r.
  • barokowy kościół pw. św. Jana Chrzciciela
  • dworzec kolejowy z 1890 r.
  • kamienny posąg św. Nepomucena – w centrum miejscowości, przy skrzyżowaniu drogi krajowej nr. 8 z ul. Sienkiewicza, nieopodal rzeki Kamienny Potok. W dniu 10 marca 1983 roku figura została wpisana do rejestru zabytków pod numerem: 883/422 r.

Co jeszcze polecisz w Szczytnej? Napisz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>