Wieczór lampionów 2011 w Polsce

Wieczór Lampionów – Kraków, Wrocław, Warszawa, Łódź

Jak wypatrzyliśmy w Internecie, w najbliższą sobotę będzie miała miejsca impreza związana z puszczaniem w powietrze lampionów. To nie tylko okazja do zatrzymania się na chwilę, ale także poznania tego zwyczaju pochodzącego prawdopodobnie z Tajlandii.

Spotkania będą mieć miejsce o 21.00 w Krakowie, Wrocławiu, Warszawie i Łodzi. Niewykluczone, że do akcji przystąpi więcej miast. W Krakowie wszyscy, którzy chcą odpalić lampion, zgromadzą się przy Bulwarach Wiślanych.

Skąd wziął się zwyczaj puszczania w powietrze płonących lampionów? Jak czytamy w mmkrakow.pl, lampiony używane są do obrzędów i celebrowania specjalnych chwil w Północnej Tajlandii (Lanna). Szczególnie barwne są festiwale Loi Kratong Festiwal oraz Yipeng Lampion Festiwal. Podczas nich pary zakochanych na brzegach rzek wpuszczają na wodę kompozycje kwiatowe (Kratong) i wysyłają w niebo „Khoom Loy” – Podniebne Lampiony. Zwykle spotkania takie mają miejsce w listopadzie. Zwyczaj ten ma oczywiście przynieść szczęście. Buddyści wierzą, że lampiony symbolizują kłopoty i zmartwienia. Puszczenie ich z dymem w powietrzu powoduje ich zniknięcie. Wiele wieków temu światło lampionów pomagało porozumiewać się armiom.

Czy wybierasz się na wieczór lampionów w jakimś mieście? Daj znać! Skomentuj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>