World Press Photo Kraków

Wystawa World Press Photo 2011 w Krakowie

Wystawa fotografii prasowej World Press Photo w Bunkrze Sztuki w Krakowie to doskonała okazja, aby uzupełnić swoją wiedzę o świecie. Zdjęciem Roku 2010 jest fotografia autorstwa Jodi Bieber z RPA. Portret Bibi Aishy otrzymał również pierwszą nagrodę w kategorii Portrety Pojedynczych Osób. Wykonano go dla magazynu „Time”, na okładce którego znalazł się w wydaniu z 9 sierpnia 2010 roku.

Zwycięskie zdjęcie ukazuje Bibi Aishę, osiemnastoletnią kobietę z prowincji Oruzgan w Afganistanie, która – by uniknąć okrutnego traktowania – uciekła od męża do swojego rodzinnego domu. Pewnej nocy pojawili się tam Talibowie, którzy zażądali wydania Bibi. Chcieli ją osądzić. Po tym, jak talibański przywódca ogłosił werdykt, szwagier Bibi przytrzymał ją, a jej mąż odciął jej uszy i nos. Bibi została pozostawiona sama sobie. Uratowali ją pracownicy pomocy społecznej i amerykańskie wojsko. Po czasie spędzonym w obozie dla kobiet uchodźców w Kabulu, kobietę zabrano do Stanów Zjednoczonych, gdzie poddano ją terapii i rekonstrukcyjnej operacji plastycznej. Bibi Aisha mieszka obecnie w USA.

Jodi Bieber wygrała jak dotąd osiem nagród World Press Photo. Jest drugą reprezentantką RPA, która zdobyła najwyższą nagrodę w konkursie. Jest także byłą uczestniczką programu World Press Photo Joop Swart Masterclass, w którym w 2010 roku brała udział jako instruktorka. Fotografkę reprezentują Goodman Gallery oraz Institute for Artist Management.

Jury przyznało nagrody w dziewięciu kategoriach konkursowych 54 fotografom pochodzącym z 23 krajów: Australii, Bangladeszu, Brazylii, Chin, Danii, Francji, Haiti, Hiszpanii, Holandii, Hong Kongu, Indii, Indonezji, Irlandii, Izraela, Kanady, Meksyku, Niemiec, Polski, RPA, Somalii, Stanów Zjednoczonych, Węgier i Włoch.

W tym roku do konkursu została zgłoszona rekordowa ilość zdjęć (108 059). Swój udział zgłosiło 5 691 fotografów reprezentujących 125 różnych narodowości.

Ceny biletów:

Bilet normalny – 12 zł
Bilet ulgowy – 6 zł
Bilet rodzinny – 20 zł

Bilety dostępne w Galerii oraz online na www.worldpressphoto-krakow.pl

Mapa – Bunkier Sztuki, Kraków

Wybierasz się na wystawę? Napisz do nas, jak wrażenia!