Lubelskie

Województwo lubelskie położone jest w międzyrzeczu Wisły i Bugu. Od wschodu sąsiaduje z Białorusią i Ukrainą. Ukształtowanie powierzchni jest bardzo zróżnicowane. Na terenie regionu znajdują się dwa parki narodowe – Poleski i Roztoczański.

Jednym z najbardziej malowniczych miejsc tego regionu jest przełom Wisły między Józefowem a Kazimierzem Dolnym. To właśnie Kazimierz Dolny jest jedną z najbardziej urokliwych miejscowości w lubelskim. Popularność swą zawdzięcza pięknym widokom oraz cennym obiektom zabytkowym, pośród których na szczególną uwagę zasługują kamienice: „Pod św. Krzysztofem” i „Pod św. Mikołajem”.

Nałęczów słynie ze swojej bazy uzdrowiskowej. Głównymi walorami tej miejscowości są piękne położenie, duże nasłonecznienie oraz jakość wody mineralnej. W parku w tzw. „Chacie” znajduje się dawna pracownia, a obecnie muzeum Stefana Żeromskiego. Warto też wspomnieć o późnobarokowym pałacu Małachowskich – siedzibie Muzeum Bolesława Prusa. W okolicach Nałęczowa znajduje się słynna „Dolina Śmierci” oraz Wąwóz Łukoszyński. Innym znanym uzdrowiskiem jest Horyniec – ze źródłami siarczano-wapniowymi i bogatymi złożami borowin.

Stolica województwa – Lublin – jest bogata w zabytki architektury. W Zamku Lubelskim mieści się kaplica pod wezwaniem św. Trójcy. We wnętrzu jej znajdują się jedyne w Polsce zachowane w całości polichromie rusko-bizantyjskie. W zamku znajduje się Muzeum Lubelskie z galerią malarstwa, zbiory etnograficzne i archeologiczne oraz ekspozycja militariów. Warto wspomnieć także o dwóch bramach – Krakowskiej (zdjęcie poniżej) i Grodzkiej, które są fragmentami dawnych murów miejskich. Atrakcją miasta jest również Wieża Trynitarska, z której roztacza się panorama miasta.

Lubelskie

Na uwagę zasługuje także Szczebrzeszyn, gdzie główną atrakcją turystyczną jest pomnik chrząszcza postawiony w 2002 roku. Innym charakterystycznym miastem Lubelszczyzny jest Janów Lubelski, w którym odbywają się coroczne wrześniowe międzynarodowe aukcje koni arabskich. W oddalonej o 3 km od Janowa wsi Wygoda mieści się najstarsza państwowa stadnina koni.

Jednym z najstarszych miast województwa lubelskiego jest Chełm:
Chełm Przewodnik

Wśród licznych zabytków na uznanie zasługuje dwukilometrowa podziemna trasa turystyczna w dawnych wyrobiskach kredy. W podziemiach kredowych można czasem spotkać się z Duchem Bieluchem… Stosunkowo od niedawna otwarty jest taras widokowy na dzwonnicy ulokowanej na tzw. chełmskiej Górce, z którego podziwiać można w każdą stronę panoramę miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>