Pomnik Adama Mickiewicza

Pomnik Adama Mickiewicza, zwany przez krakowian „Adasiem”, znajduje się na Rynku Głównym, od strony kościoła mariackiego. Pomnik stanął na Rynku w 1898 roku w setną rocznicę urodzin poety.

Budowie pomnika towarzyszyły liczne spory dotyczące formy i miejsca jego usytuowania. Ostatecznie dopiero w trzeciej edycji konkursu wybrano projekt Teodora Rygiera. U podstawy  pomnika znajdują się cztery alegorie: Ojczyzna, Męstwo, Nauka i Poezja. W roku 1940 został zniszczony przez hitlerowców, a po wojnie zrekonstruowany z elementów odnalezionych na złomowisku w Hamburgu. Po rekonstrukcji odsłonięto go w 1955 roku.

Pomnik jest obecnie jednym z ulubionych miejsc spotkań Krakowian. Krakowską tradycją jest, że po studniówce przyszli maturzyści przybywają pod pomnik i skaczą wokół niego na jednej nodze. Ilość okrążeń jaką zdołają zrobić równa się ocenie, jaką otrzymają podczas egzaminu maturalnego.

Pomnik Adama Mickiewicza

Pomnik "Adasia" (fot. Krzysztof Adamek)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>