Skawina

Założycielem miasta Skawina jest król Kazimierz Wielki, który w 1364 r. ulokował Skawinę na polach kmiecych. Dzięki nadanym przywilejom miasto dynamicznie się rozwijało i zasłynęło z doskonałych wyrobów rzemieślniczych i gwarnych jarmarków.

W mieście warto zobaczyć przede wszystkim Pałacyk Sokół, który położony jest w Parku Miejskim. Pałacyk został wybudowany z inicjatywy Towarzystwa Gimnastycznego w 1904-1906 r. Poswatał on na miejscu zamku warownego. Dworek w Jurczycach najstarszy zabytek w mieście. Dworek należy do rodziny Hallerów i został wybudowany na przełomie XVI/XVII w. Dworek wiele przeszedł i był praktycznie całkowicie zniszczony. Jednak w 1997r. trafił w prywatne ręce i udało się go odnowić. Dworek znajduje się w parku, który został założony w momencie powstanie posiadłości, około 1680 r. Gmina Skawina może poszczycić się jeszcze kilkoma dworkami: w Korabnikach, Ochodzy i Polance Hallera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>