Jedlicze

Jedlicze to miasto w województwie podkarpackim, położone nad rzeką Jasiołką w zachodniej części Kotliny Krośnieńskiej, będącej centralną częścią Dołów Jasielsko-Sanockich.

Co zwiedzić w Jedliczu?

 • Dworek Marii Konopnickiej w Żarnowcu
  tel. 13 435 20 13
  Muzeum gromadzi autentyczne obiekty z zakresu literatury polskiej, sztuki i dziedzin pokrewnych, historii, etnografii oraz obiekty z epoki do wyposażenia pomieszczeń dworku. Do najcenniejszych zbiorów Muzeum należą rękopisy utworów Marii Konopnickiej oraz listy poetki i innych pisarzy polskich, m.in.: Elizy Orzeszkowej, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Stanisława Przybyszewskiego, Stefana i Oktawii Żeromskich. Unikatową kolekcję stanowią adresy hołdownicze i dary, które Konopnicka otrzymała w 1902 r. z okazji jubileuszu ćwierćwiecza pracy literackiej od różnych towarzystw, instytucji i osób prywatnych.
  Integralną częścią Muzeum jest zabytkowy Park o powierzchni 3,5 ha, ponieważ razem z dworkiem w 1903 r. przekazany został w darze narodowym Marii Konopnickiej. Park w Żarnowcu powstał na początku XIX w. początkowo o charakterze dworskim, obecnie jako krajobrazowy, posiada dużo walorów przyrodniczych i krajobrazowych.
  Więcej informacji: http://www.muzeumzarnowiec.pl
 • „Stara szkoła” w Żarnowcu
  Szkoła z XIX wieku. Wewnątrz znajdują się ekspozycje klas lekcyjnych z tego okresu.
 • Kościół Parafialny w Jedliczu – kościół w stylu neogotyckim.
 • Pałac Stawiarskich – zespół pałacowo-parkowy wybudowany przez Zofię i Waleriana Stawiarskich w 1925 r. W Pałacu Stawiarskich obecnie mieści się Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej. Wokół zachował się park krajobrazowy z kilkoma okazami starych dębów.
 • Dwór Łozińskich w Potoku – zbudowany z cegły dwór Łozińskich. Jego powstanie datuje się na 1918 rok. Obecnie znajduje się tam siedziba Środowiskowego Domu Samopomocy.
 • Dwór Stojowskich w Jaszczwi
 • Cmentarz komunalny – do zobaczenia wiele zabytkowych mogił.
Co jeszcze zwiedzić w Jedliczu? Napisz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>