Zamek Reyów w Przecławiu

Jeden z najcenniejszych miejsc zabytkowych regionu mieleckiego, położony na wzgórzu nad doliną Wisłoki. Jest to renesansowy zamek z pierwszej połowy XVI wieku, kilkukrotnie przebudowywany.

Niestety wojny zebrały swoje żniwa, pozbawiając obiekt wielu cennych i unikatowych zbiorów. Przez wiele lat pomieszczenia zamkowe służyły różnym użytkownikom, powodując stopniowe przemienianie się obiektu w ruinę. Dopiero pod skrzydłami zakładów lotniczych PZL – Mielec i pomocy wielu naukowców, artystów i rzemieślników przywrócono zamek do dawnej świetności i udostępniono do zwiedzania.

Na odpoczynek warto wybrać się do parku, który został założony w XVI i XVII wieku. Ta 10–hektarowa oaza ciszy i spokoju otacza wspaniały zamek. Tradycyjną atrakcją zespołu zamkowo-plenerowego są indywidualne i grupowe plenery artystyczne – fotograficzne i malarskie.

Zamek w Przecławiu można zwiedzać:
poniedziałek – piątek: 9.00–17.00
niedziela: 12.00–19.00 (w tym dniu odbywają się regularne wędrówki historyczne po komnatach zamkowych wraz z kustoszem – przewodnikiem)

Ceny biletów wstępu na zamek:
normalny – 7 zł
ulgowy – 4 zł
wstęp do parku – bezpłatny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>