Rynek i Starówka Bielska-Białej

Stare Miasto w Bielsku-Białej ma piękny rynek, urzekające uliczki oraz ciekawe kamienice. Od 1953 roku starówka jest zabytkiem, a od 1960 roku wszystkie kamienice stojące wokół rynku.

Bielsko zostało założone w średniowieczu, wtedy powstał rynek i nie zmienił się od powstania w XII wieku. Dziś jest on w centrum tzw. Wzgórza Miejskiego, ma kształt prostokąta, jest nieco pochylony na wschód.

Urocze są podcienia w części kamienic. Na środku rynku można obejrzeć przez przeszkloną konstrukcję fundamenty wagi miejskiej oraz kamiennej studni (XVII wiek). Jest też pomnik Neptuna i studnia oraz zegar kwadransowy.

Zdjęcia bielskiej starówki

Mapa starówki Bielska-Białej

Rynek ma wymiary 82 x 43 metrów. Na północny wschód prowadzą ulice Podcienie i Słowackiego, na południowy wschód Wzgórze i Schodowa, na południowy zachód Cieszyńska i Kościelna, a na północny zachód Celna i Kręta.

Zobacz inne atrakcje turystyczne Bielska-Białej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>