Jastrzębie Zdrój

Jastrzębie Zdrój to miasto, na prawach powiatu, położone w południowej części województwa śląskiego, niedaleko granicy z Republiką Czeską. Należy do aglomeracji rybnickiej oraz Rybnickiego Okręgu Węglowego. Już od połowy XIX wieku miasto rozwija się jako uzdrowisko.

W połowie XX wieku odkryto w mieście zasoby węgla kamiennego, co przekształciło miasto w ośrodek przemysłowy. Bliskość Beskidów oraz niewielkie odległości od popularnych miejscowości wypoczynkowych są elementem przyciągającym turystów do miasta.

Co zwiedzić w Jastrzębiu Zdroju?

Do najważniejszych zabytków miasta należy Pałac w Boryni zbudowany w drugiej połowie XVIII wieku w stylu klasycystycznym. Warto odwiedzić również drewniany kościółek pw. św. Barbary i Józefa, który zbudowany został prawdopodobnie w pierwszej połowie XVII wieku.

Innym miejscem wartym zobaczenia jest dwór obronny w Bziu, zbudowany najprawdopodobniej na początku XVII wieku w stylu późnorenesansowym. W trakcie drugiej wojny światowej budynek został niestety częściowo zburzony, ale po wojnie odbudowany.

Inne miejsca warte zobaczenia:

  • Szwajcarka – pierwszy budynek kuracyjny
  • Muszla koncertowa
  • Park Zdrojowy.

Co jeszcze zwiedzić w Jastrzębiu Zdroju? Napisz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>