Piekary Śląskie

Piekary Śląskie są miastem województwa śląskiego, położonym w północno-wschodniej części ziemi bytomskiej w centrum Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Miasto leży w centralnej części Wyżyny Śląskiej oraz na Wyżynie Katowickiej.

Przez miasto przepływają dwie rzeki Szarlejka i Brynica. Miasto założone zostało w roku 1253 natomiast prawa miejskie otrzymało 1 stycznia 1947.

Co zwiedzić w Piekarach Śląskich?

Wizytówką Piekar Śląskich jest Bazylika Najświętszej Maryi Panny i św. Bartłomieja, w której znajduje się obraz Matki Boskiej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, do którego co roku pielgrzymuje kilkaset tysięcy pielgrzymów. Ważnym obiektem sakralnym jest również Kalwaria Piekarska, która mieści się na wzgórzu Cerkwica, wzniesiona w drugiej połowie XIX wieku. W skład kompleksu wchodzi 14 kaplic Drogi Krzyżowej oraz 15 kaplic różańcowych, na szczycie stoi zbudowany w stylu neogotyckim kościół pod wezwaniem Zmartwychwstania Pańskiego. Niedaleko znajduje się Kopiec Wyzwolenia, który miał być symbolem walki o polskość i przypominać przyszłym mieszkańcom bohaterskich powstańców.

Inne miejsca warte odwiedzenia w Piekarach Śląskich:

  • Fortyfikacje Obszaru Warownego „Śląsk”
  • dawny Ratusz w Brzezinach Śląskich
  • zabudowania folwarku Donnersmarcków: spichlerz (1798), stodoły, stajnie, kuźnia
  • zabytki przemysłu i techniki m.in. dawne szyby kopalni „Nowa Helena”, zabudowania KGH „Orzeł Biały” i huty „Krystyn”, zabudowania kopalni „Rozalia”.

Co jeszcze polecisz w Piekarach Śląskich? Napisz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>