Zawiercie

Zawiercie to miasto w województwie śląskim, położone obok środkowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, u źródeł rzeki Warty. Wizytówką Zawiercia jest brama wjazdowa na centralną część Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Miasto to punkt wyjścia wielu wycieczek po szlakach turystycznych na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

W XII wieku na terenach, gdzie dzisiaj znajduje się Zawiercie, istniała wieś o nazwie Kromołów, dzisiaj jest to jedna z dzielnic miasta. W XIV wieku w pobliżu przechodził ważny szlak handlowy z Krakowa do Poznania. Nazwa „Zawiercie” po raz pierwszy pojawia się w dokumentach w roku 1431, prawa miejskie natomiast miasto otrzymało w 1915. Miasto jest łatwo dostępne dla zwiedzających dzięki dobrym połączeniom kolejowym oraz autobusowym, a także ważnym drogom przechodzącym w pobliżu miasta.

Co zwiedzić w Zawierciu?

Interesującym zabytkiem w pobliżu są ruiny Zamku w Morsku, pochodzące z przełomu XIV i XVII wieku.

Inne miejsca warte zobaczenia:

  • Dwór znajdujący się w Zawierciu-Bzowie 1. połowa XIX wieku
  • Pałacyk Stanisława Szymańskiego z przełomu XIX i XX wieku
  • Cmentarz żydowski w Zawierciu-Kromołowie
  • Cmentarz żydowski
  • Dawna synagoga z 1880 r.

Co jeszcze polecisz w Zawierciu? Napisz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>