Bodzentyn

Bodzentyn to miasto w województwie świętokrzyskim, w powiecie kieleckim. Prawa miejskie posiadało już w latach 1355-1870 oraz ponownie od roku 1994. Miasto położone jest w Górach Świętokrzyskich nad rzeką Psarką (dorzecze rzeki Kamiennej).

W mieście znajduje się siedziba dyrekcji Świętokrzyskiego Parku Narodowego, przez co miasto jest ważnym ośrodkiem krajoznawczym. Przez miasto przechodzą szlaki turystyczne zarówno piesze jak i rowerowe.

Co zwiedzić w Bodzentynie?

Jeżeli chodzi o aspekt turystyczny, znajduje się tutaj kilka zabytków wartych zobaczenia. Warto odwiedzić kościół parafialny Wniebowzięcia NMP i św. Stanisława Biskupa. Jest to kościół gotycki wybudowany w latach 1440 – 1452, w którym znajduje się ołtarz z katedry na Wawelu z 1 połowy XVI w. Ważnym punktem miasta są również ruiny zamku wzniesionego w XIV wieku. Miasto posiada układ architektoniczny, typowy dla miast średniowiecznych, z dwoma rynkami i pozostałościami murów obronnych z XIV wieku.

Warto odwiedzić również:
– Kościół św. Ducha z XVII wieku;
– Muzeum Wsi Kieleckiej;
– cmentarz wojenny oraz cmentarz żydowski.

Co polecisz do zwiedzania w Bodzentynie? Napisz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>