Jędrzejów

Jędrzejów to miasto w województwie świętokrzyskim. Leży w odległości 38 km od Kielc. Przez miasto przepływają dwie rzeki: Jasionka oraz Brzeźnica. Jędrzejów leży w krainie geograficznej zwanej Płaskowyżem Jędrzejowskim, części Wyżyny Małopolskiej.

Będąc w mieście warto odwiedzić Archiopactwo Cystersów. Jest to najstarszy kościół cystersów w Polsce.

Najważniejszą atrakcją turystyczną miasta jest Muzeum im. Przypkowskich, które powstało w wyniku przekazania państwu kolekcji zegarów słonecznych, przyrządów astronomicznych oraz biblioteki starodruków przez rodzinę Przypkowskich. W muzeum oprócz zegarów można zobaczyć również bogaty dział grafiki i ekslibrisu z kolekcją księgoznaków liczącą ok. 20 000 egzemplarzy od XVI w. do czasów najnowszych.

Warto wybrać się również na przejażdżkę kolejką wąskotorową „Express Ponidzie”, której historia sięga I wojny światowej. Wycieczka rozpoczyna się w każdą niedzielę lata o godzinie 10.00 ze stacji Jędrzejów Wąski, skąd wyrusza w malowniczą wycieczkę po rozlewisku Nidy. Powrót do Jędrzejowa o 18.00.

Inne miejsca warte zobaczenia:
– Kościół Trójcy Świętej;
– cmentarz żydowski.

Co jeszcze zwiedzić w Jędrzejowie i okolicy? Napisz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>