Staszów

Staszów to miasto w województwie świętokrzyskim, położone 50 km od Kielc i 100 km od Krakowa. Przez miasto przepływają dwie rzeki: Czarna Staszowska i Desta. Miasto zostało założone w XIII wieku, a prawa miejskie otrzymało 11 kwietnia 1525 roku.

W swojej historii miasto doznało wielu zniszczeń z powodu toczonych tutaj walk podczas wojny, a także na skutek pożarów. Jednak do dnia dzisiejszego zostało wiele ciekawych miejsc, które warto odwiedzić.

Co zwiedzić w Staszowie?

Przyjeżdżając do miasta warto zobaczyć zespół kościoła św. Bartłomieja w skład, którego wchodzi kościół parafialny pw. św. Bartłomieja. Początkowo był to kościół drewniany, jednak został spalony przez Tatarów w 1241 roku, a na jego miejscu wybudowano nowy, już murowany kościół, w stylu gotyckim.

Warto zrobić sobie również spacer na zabytkowy Rynek, który jest centralnym punktem starego miasta o układzie szachownicowym. Wokół Rynku znajdują się kamienice z charakterystycznymi arkadowymi bramami. Pośrodku Rynku znajduje się Ratusz wybudowany w 1783 roku przez Augusta Czartoryskiego.

Kolejnym interesującym miejscem jest Dworek Myśliwski z końca XIX wieku, który stanowi całość z obecnym parkiem miejskim.

Co jeszcze warto zwiedzić:
– Dworek miejski przy ul. Wschodniej;
– Park miejski założony w roku 1886;
– Parterowe domy z początku XIX wieku wzdłuż ulic Kościelnej, Wschodniej oraz Parkowej;
– Kapliczka pw. św. Jana Nepomucena z roku 1848, która znajduje się na wzgórzu przy ulicy Opatowskiej.

Co według Ciebie warto zobaczyć w Staszowie? Poleć i napisz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>